Krótka historia niezwykłych dokonań Alojzego Kowalskiego – Współczesnego Torunianina Stulecia


Wycinał kosą chwasty, szklił okna, malował ściany i stawiał ceglane mury. Tak zbudował i rozbudował kilka szkół w Toruniu i powiecie. To Alojzy Kowalski, wybitny oświatowy menedżer, nauczyciel i członek ZNP

W styczniu br., podczas obchodów jubileuszu powrotu Torunia do Macierzy został Współczesnym Torunianinem Stulecia w kategorii oświata Tytuł przyznany Alojzemu Kowalskiemu jest powodem do dumy dla całego środowiska oświatowego w mieście. Jego kandydaturę zgłosił toruński oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego, a powołana przez prezydenta miasta kapituła bez cienia wątpliwości wskazała jako laureata 86-letniego dziś nauczyciela, byłego wieloletniego dyrektora Szkoły Podstawowej nr 24 (szefował także innym szkołom w Toruniu i okolicach). O wyróżnieniu tym wyjątkowym laurem Alojzego Kowalskiego pisaliśmy już w Głosie Nauczycielskim nr 4 z 22 stycznia br. („Laur dla nauczyciela”). Teraz chcemy przypomnieć najważniejsze wydarzenia z jego barwnego zawodowego życia.

 

Młody nauczyciel szefem

W 1958 r. Alojzy Kowalski miał 25 lat, był absolwentem Liceum Pedagogicznego w Toruniu, miał też żonę Barbarę i niespełna roczną córeczkę Elżunię. Pracował w Szkole Podstawowej w Młyńcu, wsi malowniczo położonej nad rzeką Drwęcą. Rodzina właśnie rozpoczęła wakacje, kiedy pana Alojzego wezwano do Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Toruniu. Tam niespodziewanie zaproponowano mu stanowisko kierownika podstawówki w Józefowie – sąsiedniej wsi, oddalonej około 3 km od Młyńca. Dla młodego nauczyciela z krótkim stażem było to ogromne wyróżnienie, ale jednocześnie nie lada wyzwanie. W miejsce sześcioklasowej podstawówki miał stworzyć siedmioklasową. Tyle tylko, że gmach ówczesnej szkoły stanowiła… rozpadająca się wiejska chałupa wraz z oborą. A placówka w Młyńcu, którą opuszczał, mieściła się w solidnym, murowanym budynku.



(…)

 

Justyna Wojciechowska-Narloch

 

Cały tekst – GN nr 11 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 11/2020: