Pytania do eksperta. Odwołanie z urlopu wychowawczego


Pracownica administracji przebywa na urlopie wychowawczym. Ostatnio poinformowała nas, że wyjeżdża do męża, do Hiszpanii, i prawdopodobnie będzie tam pracowała. Czy jest to podstawa do jej odwołania z urlopu? (S.K., Mława)

Nie, chyba że pracodawca udzielający urlopu wychowawczego dowie się o trwałym zaprzestaniu przez pracownicę opieki nad dzieckiem.

Urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu przez okres co najmniej sześć miesięcy. Do tego okresu wliczamy okresy pracy u innych pracodawców, jak też okres przebywania na urlopie macierzyńskim.

Maksymalny wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy. Jednak nie może on trwać dłużej niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy szósty rok życia.

Urlopu wychowawczego udziela się na wniosek pracownika i może on być wykorzystany w pięciu częściach. Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego pracownik składa na 21 dni przed jego rozpoczęciem.

Pracodawca po otrzymaniu wniosku udziela urlopu wychowawczego we wskazanym terminie. Jeżeli jednak wniosek został złożony bez zachowania wymienionego terminu, wówczas udziela urlopu nie później niż z dniem upływu 21 dni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o jego udzielenie.

Pracownik ma możliwość wycofania złożonego już wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego. Może to uczynić nie później niż na siedem dni przed rozpoczęciem tego urlopu. Oświadczenie pracownika w tej sprawie następuje w formie pisemnej.

Pracownicy uprawnieni do urlopu wychowawczego mogą złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy nie więcej niż do 1/2 etatu. W takiej sytuacji pracodawca nie będzie mógł wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu, do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.

Urlop wychowawczy jest świadczeniem zagwarantowanym przez ustawodawcę, a jego celem jest osobiste sprawowanie opieki nad dzieckiem. Dlatego też wydawałoby się, że w tym okresie nie można podjąć żadnej pracy. Przepisy prawa pracy nie zabraniają w czasie tego urlopu pracy zarobkowej u innego pracodawcy, podjęcia innej działalności zarobkowej, nauki czy szkolenia. Jedynym warunkiem podjęcia tych czynności jest dalsza możliwość sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Jeżeli jednak pracodawca ustali, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie trzech dni od dnia wezwania.

Podstawa prawna:

art. 186 i nast. Kodeksu pracy



Joanna Skrobisz

 

Więcej prawnych pytań i odpowiedzi – GN nr 11 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 11/2020: