Nauczycielska ustawa zawodowa zagrożona?


Posłanki Lewicy złożyły interpelację do ministra edukacji, w której pytają, czy MEN planuje zmiany w Karcie Nauczyciela bądź jej zniesienie. To pokłosie wywiadu szefowej sejmowej komisji edukacji

„Nie warto umierać za Kartę Nauczyciela” – stwierdziła w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” (11 grudnia br.) Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS), przewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Stachowiak-Różecka była kandydatką PiS na prezydenta Wrocławia, jest z wykształcenia nauczycielem pedagogiki specjalnej. Po ostatnich wyborach klub PiS zgłosił ją na funkcję przewodniczącej KENiM. Niektórzy spekulują, że w przyszłości może zastąpić Dariusza Piontkowskiego w MEN. Teraz ujawniła swoje poglądy na Kartę Nauczyciela.

„Wszyscy wiemy, kiedy powstał ten dokument, był to okres stanu wojennego – styczeń 1982 r. Wprowadzenie go w tym czasie miało swoje cele” – powiedziała „DGP”. „Najważniejsze jest, by nauczyciele sami zrozumieli, że jest to ustawa, która wcale im nie służy ani ich nie chroni. Ale wyraźnie podkreślam: inicjatywa zmiany bądź likwidacji tego aktu prawnego leży po stronie nauczycieli. Nie warto jednak umierać za Kartę” – oceniła.

Argument o „niewłaściwym urodzeniu” Karty Nauczyciela jest jednak chybiony, ponieważ od momentu uchwalenia jej w 1982 r. była wielokrotnie nowelizowana, także w okresie rządów PiS, i znacznie różni się od wersji sprzed ponad 30 lat. Po drugie, chociaż KN była uchwalona po wprowadzeniu stanu wojennego, to jednak została wywalczona przez środowisko nauczycielskie, w tym głównie ZNP, w latach 1980-1981. KN jest kolejną z szeregu ustaw regulujących pragmatykę nauczycielską, począwszy od 1926 r.

– Jeżeli nauczycielka, a przecież pani Stachowiak-Różecka jest nauczycielką, pedagogiem, mówi takie rzeczy o Karcie Nauczyciela, że Karta bardziej szkodzi, niż pomaga, to znaczy że albo nie wie, o czym mówi, albo nie rozumie tego, czym Karta Nauczyciela jest dla każdego, kto wykonuje zawód nauczyciela – ocenił w rozmowie z Głosem Nauczycielskim Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP (patrz – rozmowa na www.glos.pl).



(…)

 

Jarosław Karpiński

Cały tekst – GN nr 51-52 (e-wydanie)

 

 



Pozostałe artykuły w numerze 51-52/2019: