W szkole obowiązkowo o klimacie! Nie można czekać


Z prof. Piotrem Skubałą, ekologiem, akarologiem, etykiem środowiskowym oraz wykładowcą Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego, rozmawia Katarzyna Piotrowiak

Czy nasz rząd daje młodym ludziom dobry przykład w kwestiach ochrony klimatu?

– „Świat umiera, a my tego nie zauważamy” – jakże aktualne są słowa Olgi Tokarczuk z jej przemowy noblowskiej. Rząd w Polsce, nie popierając europejskiego celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r., neguje tym samym alarmujące informacje ze świata nauki dotyczące zagrażającej nam katastrofy klimatycznej. Jest to dowód braku troski o młodych ludzi, którzy w największym stopniu poniosą konsekwencje naszych dzisiejszych decyzji.

Mocne słowa. Czym jest neutralność klimatyczna, do czego zobowiązuje?

– Przez neutralność klimatyczną rozumie się taką formę działania człowieka na Ziemi, która nie powoduje żadnej emisji „netto” gazów cieplarnianych. Trzeba maksymalnie ograniczyć emisje dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w przemyśle, transporcie i energetyce. Stworzenie gospodarki neutralnej dla klimatu wymaga działań związanych z efektywnością energetyczną, energią ze źródeł odnawialnych, konkurencyjnym przemysłem i gospodarką, a także czystą, bezpieczną mobilnością. I co najważniejsze, musimy zadbać o naturalne pochłaniacze dwutlenku węgla. Przyrodę.



(…)

 

Cała rozmowa – GN nr 51-52 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 51-52/2019: