Urlopy dla poratowania zdrowia: trudniej złożyć odwołanie od orzeczenia


Ministerstwo Zdrowia ogranicza liczbę instytutów medycyny pracy, do których może odwołać się nauczyciel w sprawie urlopu zdrowotnego

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązują nowe zasady korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia, dzięki którym państwo oszczędza rocznie 137 mln zł (tak wynika z szacunków MEN). Ta oszczędność wynika  oczywiście z ograniczenia liczby nauczycieli korzystających z tego uprawnienia.

Nowa procedura zmusza nauczycieli do ubiegania się o orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu, wystawione przez lekarza medycyny pracy (wyłącznie tego, z którym szkoła ma podpisaną umowę), przewiduje także wykonanie przez nauczyciela specjalistycznych badań. Zgodnie z nowymi przepisami, wraz z wystawionym przez dyrektora szkoły skierowaniem na badanie lekarskie, nauczyciel powinien dostarczyć lekarzowi dokumentację medyczną z przebiegu dotychczasowego leczenia. Lekarz medycyny pracy natomiast orzeka na podstawie wyników przeprowadzonego przez siebie badania, wyników badań dodatkowych lub konsultacji specjalistycznych, które uzna za niezbędne, oraz właśnie dotychczasowej dokumentacji medycznej.

Nauczycielowi i dyrektorowi przysługuje procedura odwoławcza. Od orzeczenia lekarskiego wydanego przez lekarza – do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy, a od orzeczenia wydanego przez lekarza zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy do trzech instytutów: Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, do Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie oraz Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu. Tak wynika z rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia.



(…)

Piotr Skura

Cały tekst – GN nr 51-52 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 51-52/2019: