Casus. Wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę


Jeżeli przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę leży po stronie nauczyciela, np. przyczyną jest świadczenie pracy poniżej przyjętych standardów, wówczas nie ma on prawa do odprawy

Nauczycielski stosunek pracy jest chroniony w różnej mierze, w zależności od formy jego nawiązania (umowa o pracę na czas określony, nieokreślony, mianowanie). Umowa o pracę zawarta na czas określony korzysta z ochrony na zasadach ogólnych, czyli wynikających z Kodeksu pracy. Umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony ma już ochronę, tzw. terminalną, czyli Karta Nauczyciela ustala, że z nauczycielem zatrudnionym na czas nieokreślony można rozwiązać stosunek pracy tylko z końcem roku szkolnego (w przypadku szkół feryjnych), z trzymiesięcznym wypowiedzeniem.

Szczególnie chroniony jest tylko nauczycielski stosunek pracy zawarty na podstawie mianowania. Ochrona ta wynika w zdecydowanej mierze z przepisów Karty Nauczyciela.

O tej gradacji ochrony warto pamiętać, nawiązując stosunek pracy.

Casus

„Od 15 września ja i koleżanka zostaliśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze. Koleżanka do 31 sierpnia 2022 r., a ja na czas nieokreślony. Na początku mieliśmy kłopoty z dojazdem i mnie np. zdarzyły się dwa spóźnienia w październiku na pierwszą godzinę. Koleżanka nie mogła dojechać na zajęcia 6 października. Wczoraj dyrektor poinformował nas, że w związku z tymi absencjami ma duży dyskomfort, gdyż jest to dla niego stresujące, dlatego zaproponował koleżance natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem lub za porozumieniem stron. Natomiast mnie proponuje tzw. wypowiedzenie zmieniające i 1/2 etatu, dlatego że prowadzę zespół muzyczny, na czym bardzo mu zależy. Obydwoje jesteśmy nauczycielami kontraktowymi w sensie awansu. Byłem przekonany, że z nauczycielem nie można rozwiązać umowy o pracę w trakcie roku szkolnego ani zaproponować mu zmniejszenia wymiaru zajęć. Radca prawny w gminie stwierdził, że nauczycielom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę można także zaproponować wypowiedzenie zmieniające z Kodeksu pracy. Stwierdził, że takie jest stanowisko Sądu Najwyższego, ale nie podał szczegółów. Z kolei w związkach powiedziano nam, że >>stosunek pracy nauczyciela jest szczególnie chroniony<<. Otrzymujemy także różne informacje dotyczące odprawy. Czy w ogóle przysługuje?”.



(…)

 

Teresa Konarska

 

Cały tekst – tylko w Głosie (nr 45-46, e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 45-46/2021: