Pytanie do eksperta. Zapomoga zdrowotna


Jestem nauczycielem szkoły podstawowej. Z uwagi na długotrwałą chorobę i związane z tym zwiększone koszty wystąpiłam o zapomogę zdrowotną. Chciałabym się dowiedzieć, czy w przypadku jej przyznania i wypłacenia będzie ona zwolniona z podatku i ze składek na ZUS? (G.H., Sulęcin)

Zapomoga zdrowotna wypłacana nauczycielom z funduszu zdrowotnego w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych jest zwolniona ze składek na ZUS i z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pomoc zdrowotna dla nauczycieli jest uregulowana w art. 72 Karty Nauczyciela. Przepis ten ustala, że oprócz świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego organy prowadzące szkoły przeznaczają corocznie w budżetach odpowiednie środki finansowe z przeznaczeniem na pomoc zdrowotną nauczycieli, którzy korzystają z opieki zdrowotnej. Zapomogi zdrowotne są udzielane na wniosek nauczyciela i przeznaczane na pokrycie kosztów leczenia, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego czy zakupu leków.

Przeznaczenie środków finansowych zagwarantowanych w budżetach organów prowadzących na pomoc zdrowotną szczegółowo określają regulaminy. Z tych środków mogą korzystać m.in. nauczyciele:

>> u których stwierdzono chorobę zawodową czy chorobę przewlekłą –wymagające stałego przyjmowania leków, stosowania odpowiedniej diety czy stałych konsultacji lekarskich;

>> którzy w wyniku wypadku czy choroby zawodowej wymagają zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, środków opatrunkowych czy leczenia specjalistycznego;

>> którzy objęci są długotrwałym leczeniem pozaszpitalnym.

Art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia z opodatkowania zapomogi, które otrzymał pracownik w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci.

Ustawa podatkowa nie zawiera jednak definicji zapomogi, jak i długotrwałej choroby. Dlatego też należy w tym przypadku korzystać ze słownika języka polskiego.

Zapomoga jest to jednorazowe świadczenie pieniężne, której celem jest wsparcie finansowe osoby, która z ważnych przyczyn znalazła się w trudnej sytuacji życiowej.

Długotrwała choroba to taka, która wymaga długotrwałego leczenia w sposób stały lub przez długi okres, mająca długotrwały przebieg. Z medycznego punktu widzenia długotrwała choroba to choroba przewlekła, nieuleczalna, wrodzona.

Z kolei z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne wyłącza się zapomogi losowe, które zostały wypłacone w przypadku m.in. indywidualnych zdarzeń losowych lub długotrwałej choroby – na podstawie § 2 ust. 1 pkt 22 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Podstawa prawna

>> ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.)

>> rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 1949)



Joanna Skrobisz

 

Więcej prawnych pytań i odpowiedzi – GN nr 45-46 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 45-46/2021: