Udział Związku w działaniach Naczelnego Komitetu Narodowego i w walce o niepodległość Polski (1914-1918)


Związek od początku wspierał walkę o niepodległość Polski, pomagając finansowo i prowadząc werbunek nauczycieli do wojska. Już w 1914 r. wezwał nauczycielstwo, by „wszystkie swoje siły oddało na usługi Legionów”

Walkę o niepodległość Polski zwieńczyły wydarzenia 11 listopada 1918 r., kiedy to Józef Piłsudski, powróciwszy dzień wcześniej do Warszawy z internowania, przejął od Rady Regencyjnej władzę wojskową, a następnie pełnię władzy. W tym samym dniu kapitulacją Niemiec zakończyła się I wojna światowa, a droga do odrodzenia niepodległego państwa polskiego po 123 latach niewoli była otwarta.

Jednak wspomniana wyżej batalia o wolną Polskę zaczęła się ponad cztery lata wcześniej. Wybuch I wojny światowej w lipcu 1914 r., kiedy to państwa zaborcze znalazły się we wrogich obozach, otworzył dla ruchu niepodległościowego pod przywództwem Józefa Piłsudskiego nowe możliwości walki o niepodległość.

Już 3 sierpnia 1914 r. sformowana przez Piłsudskiego jako zalążek wojska polskiego I Kompania Kadrowa wyruszyła z krakowskich Oleandrów do Królestwa Polskiego (zaboru rosyjskiego), by walczyć o wolną Polskę. Tym działaniom od początku sekundował i wspierał je Związek Polskiego Nauczycielstwa Ludowego (od 1919 r. po połączeniu ze Zrzeszeniem NPSP z Królestwa – Związek Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych, a od 1930 r. do dziś – Związek Nauczycielstwa Polskiego), kierowany przez Stanisława Nowaka (1859-1936).



(…)

 

Dr Piotr Wierzbicki

ZNP Kraków-Śródmieście

 

 

Więcej – GN nr 45-46 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 45-46/2021: