Co po wygaszeniu gimnazjów? Nie należy liczyć na zbyt wiele…


Czy nauczyciele gimnazjów znajdą pracę po wygaszeniu ich szkół? Czy w liceach będzie więcej godzin dzięki reformie i przyjęciu podwójnego rocznika? W szkołach trwają właśnie przymiarki kadrowe na przyszły rok…

Zastanawiam się, czy nie zmienić zawodu

Dr Adam Król, nauczyciel fizyki z Łodzi, pracuje w kilku szkołach:

– Gimnazja ostatecznie wygasają, dostałem wypowiedzenie w moim gimnazjum. Do tej pory uczyłem w jednej podstawówce, dwóch liceach i właśnie w gimnazjum. Jestem tym bardzo zmęczony, od września postanowiłem ograniczyć pracę w szkole do dwóch szkół średnich. To jednak oznacza, że nie będę miał pełnego pensum, zarobię niewiele.

(…)

Nie będzie dużo więcej godzin

Małgorzata Zaradzka, dyrektor XXI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi:

– W tej chwili „dopinamy się”, raczej zwolnień nie będzie. Ale też nie jest tak, że jak przyjmiemy podwójny rocznik i do szkoły przyjdzie o wiele więcej dzieci, tych godzin znacząco przybędzie. Tylko w niewielkim stopniu zwiększy się liczba lekcji historii, matematyki, a w przypadku muzyki i filozofii będą dodatkowo dwie godziny więcej.

(…)

Dzień nauki może się wydłużyć

Przemysław Fabjański, dyrektor Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie

– Pomysł z dwoma rocznikami w liceum wydaje się mało praktyczny, powiedziałbym nawet, że jest… kosmiczny. W naszej szkole obowiązuje system zajęć międzyoddziałowych, co oznacza, że czas pracy nam się wydłuży – o godzinę lub dwie.

(…)

 



Notowała: Katarzyna Piotrowiak

Więcej – tylko w Głosie nr 20 i w e-wydaniu



Pozostałe artykuły w numerze 20/2019: