Czy w dobie cyfryzacji można zainteresować dzieci i młodzież wyprawą do muzeum? Tak


18 maja obchodzimy Dzień Muzeów, a w trzeci weekend miesiąca – Noc Muzeów. W tym roku obie okazje zbiegają się w tym samym czasie, a muzea, galerie sztuki, teatry i inne instytucje szykują niespodzianki

Międzynarodowy Dzień Muzeów ustanowiono już w 1977 r. z inicjatywy Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM, International Council of Museums), działającej przy UNESCO. Ma on zwrócić uwagę na ważną rolę, jaką muzea i muzealnicy odgrywają w społeczeństwach. Tegoroczne motto święta brzmi: „Muzea jako ośrodki kultury: przyszłość tradycji”. Noc Muzeów to znacznie młodsza inicjatywa, jednak zdołała zdobyć znacznie większą popularność – prawdopodobnie ze względu na specyficzny klimat towarzyszący zwiedzaniu muzeów po zmroku. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 1997 r. w Berlinie i zainspirowała inne miasta i kraje. W Polsce pierwszą taką imprezę zorganizowano w 2003 r. w poznańskim Muzeum Narodowym.

(…)Magdalena Goetz, psycholożka

Więcej – tylko w Głosie nr 20 i w e-wydaniuPozostałe artykuły w numerze 20/2019:
Opis całego numeru: Nr 20/15 maja 2019
Wydanie elektroniczne Głosu Nauczycielskiego można czytać na stronie ewydanie.glos.pl lub w aplikacji mobilnej na smartfon i tablet "Publico24 Newsstand" (dział "Wydarzenia i Opinie"), którą można pobrać tutaj: