Dyrektor na kwarantannie: żadna platforma edukacyjna nie zastąpi lekcji


Z Przemysławem Fabjańskim, dyrektorem Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie, rozmawia Katarzyna Piotrowiak

Jak Pana zdrowie?

– Dziękuję, dobrze. Jestem co prawda na kwarantannie, ale wszystko jest OK.

Co to za kwarantanna?

– Nie jest to kwarantanna nałożona przez służby sanitarne, tylko przez organ prowadzący na skutek wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego. Mam zakaz wychodzenia z domu i zakaz kontaktu z innymi osobami. Pracuję zdalnie.

Wrócił Pan z Gambii i Senegalu, gdzie wraz z grupą kilku osób przekazaliście dary dla gambijskich uczniów ze szkoły w Bintang Bolong.

– To był pomysł moich absolwentów. Kilka lat temu byli w Gambii i Senegalu, zobaczyli, że dzieciom brakuje niemal wszystkiego, że nie mają czym grać w piłkę. Zrobiliśmy zbiórkę i pojechaliśmy na miejsce. Musieliśmy, bo żadne przesyłki tam nie dochodzą.

Co dokładnie przekazaliście?

– Ponad 100 kg przyborów szkolnych oraz podręczników dla tamtejszych nauczycieli, które są pomocą w nauczaniu języka angielskiego. Wszystkie te materiały były w formie papierowej, bo dostęp do internetu jest tam bardzo ograniczony, a szkoła bardzo biedna, bez żadnego wyposażenia. W tej wielkiej paczce nie zabrakło też piłek do kosza, siatkówki, piłki nożnej oraz rakietek do badmintona i frisbee. Udało nam się też zebrać bardzo dużo koszulek i sukienek. Wszystko nowe. Rzeczy te pochodzą ze zbiórki zorganizowanej w szkole.

Powrót do Europy był trudny?

– To był lot czarterowy. W naszej grupie było łącznie siedem osób. W Polsce znaleźliśmy się dość szybko.

I od razu na kwarantannę…

– Tak, ale też od razu pojawiło się mnóstwo spraw do załatwienia. Oczywiście telefonicznie. Najważniejszą było zorganizowanie zdalnego nauczania. Nasi nauczyciele i uczniowie starają się ze sobą kontaktować różnymi metodami –z pomocą Librusa, Google Classroom i innych platform, a także mailingiem. Powstały też różne grupy na dostępnych komunikatorach w mediach społecznościowych.



(…)

 

Cała rozmowa – GN nr 13 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 13/2020: