Koronawirus w natarciu: zbadamy nastroje Polaków


Z dr. Konradem Majem, psychologiem społecznym z Uniwersytetu SWPS w Warszawie, ekspertem ds. wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w przewidywaniu zjawisk społecznych, rozmawia Katarzyna Piotrowiak

Czy sztuczna inteligencja (SI) może pomóc w walce z koronawirusem?

– Są rozwiązania, które z pomocą sztucznej inteligencji pozwolą nam przeanalizować, jak rozwija się pandemia. Zasilając SI zbiorami danych, można starać się przewidzieć jej następstwa. W kwestii poszukiwania rozwiązań umożliwiających zatrzymanie tej pandemii SI jeszcze nam nie pomogła, ale tylko dlatego, że koronawirus SARS-CoV-2 nas zaskoczył. Jednak już trwają prace nad tym, by wprzęgnąć SI w analizę wszelkich danych dotyczących koronowirusa, jakie zostały wygenerowane na świecie.

Dlaczego sztuczna inteligencja poradzi sobie z nimi szybciej niż ludzie?

– Człowiek nie jest w stanie w bardzo szybkim czasie przeanalizować i zintegrować historii chorób poszczególnych pacjentów w różnych krajach, by na tej podstawie wyciągać istotne dla nas wnioski. SI może. W wyniku analizy setek tysięcy kart chorób można dzięki SI wyciągnąć takie wnioski, które bardzo szybko okażą się pomocne w zwalczaniu koronawirusa.(…)

 

Cała rozmowa – GN nr 13 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 13/2020: