Jeszcze o wynagrodzeniu w czasie przestoju. Jakie wypłaty otrzymają nauczyciele?


W czasie przestoju nauczyciel zachowuje prawo do wynagrodzenia zasadniczego i dodatków – podkreśla ZNP. Także minister edukacji mówił, że nauczycielowi należy się pełne wynagrodzenie. Potem zmienił zdanie…

W jednej sprawie MEN i Związek Nauczycielstwa Polskiego są zgodni – krążąca po portalach społecznościowych plotka, jakoby w czasie zawieszenia zajęć nauczyciele mieli otrzymywać jedynie 60 proc. wynagrodzenia, jest zwykłą bzdurą. Nie wierzcie więc w takie informacje…

Wynagrodzenia pracowników oświaty w czasie zawieszenia zajęć w związku z koronawirusem były tematem rozmowy telefonicznej 17 marca br. ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego i prezesa Związku Sławomira Broniarza. Wcześniej planowano, że w tym dniu dojdzie do spotkania szefa MEN z kierownictwem ZNP (o czym informowaliśmy), jednak ze względu na zagrożenie koronawirusem rozmowa odbyła się przez telefon.

Prezes Związku poinformował ministra Piontkowskiego, że nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi mają prawo do pełnego wynagrodzenia, zgodnie z art. 81 Kodeksu pracy i osobistą stawką zaszeregowania.

 

Pełne, czyli jakie…

Wyrażenia „całe wynagrodzenie” (odnośnie do pracy w czasie przestoju) użył zresztą jako pierwszy… Dariusz Piontkowski. Podczas konferencji prasowej 11 marca br. z udziałem premiera Morawieckiego, gdy ogłoszono zawieszenie zajęć w szkołach do 25 marca br., szef MEN oświadczył: – Nauczycielowi pozostającemu w gotowości do pracy należy się całe wynagrodzenie.

Minister nie tylko to powiedział, ale kilka dni później – napisał. Chodzi o opublikowaną 16 marca br. przez MEN informację „Sytuacja nauczycieli oraz pracowników niebędących nauczycielami w związku z zawieszeniem zajęć”.(…)

 

Piotr Skura

 

Więcej – GN nr 13 (e-wydanie)

 Pozostałe artykuły w numerze 13/2020: