Plan znoszenia lockdownu w szkołach. Od 29 maja br. cała oświata pracuje stacjonarnie


Od 29 maja wszyscy uczniowie w szkołach podstawowych i średnich mają się uczyć stacjonarnie. Tak zakłada rządowy plan znoszenia lockdownu w oświacie. Jednocześnie w szkołach ruszą zajęcia wyrównawcze dla uczniów

Plany rządzących na pracę szkół zmieniają się jak w kalejdoskopie. Od poniedziałku 19 kwietnia br. do pracy stacjonarnej wróciły przedszkola i oddziały przedszkolne. Tydzień później – 26 kwietnia – do nauki hybrydowej wrócili uczniowie klas I-III z 11 województw (w pięciu regionach najbardziej dotkniętych pandemią edukacja najmłodszych uczniów nadal odbywała się w sposób zdalny). To oznaczało, że część klas powinna przez tydzień uczyć się zdalnie, a część – stacjonarnie. Po tygodniu klasy miały się wymieniać.

To już nieaktualne. Dyrektorzy ledwo zdążyli przygotować grafik organizacji nauki hybrydowej w swoich placówkach, a już wylądował on w koszu. Dwa dni po uruchomieniu pracy w trybie hybrydowym, tj. w środę 28 kwietnia br., dowiedzieli się, że po weekendzie majowym klasy I-III w całym kraju mają kształcić się stacjonarnie.

– Dane, które otrzymujemy, pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrażaniem gospodarki. To dane, które dają podstawy do ostrożnego optymizmu. Zapewne najgorsze, jeśli chodzi o zakażenia, jest za nami – tak premier Mateusz Morawiecki tłumaczył motywy najnowszych decyzji.

Kluczowe dla luzowania obostrzeń w gospodarce i społeczeństwie jest jednak tempo szczepień. – Powrót do normalności zależy dziś od tempa szczepień – poinformował Mateusz Morawiecki.

Od 1 maja br. otwarto dla grup dzieci i młodzieży wszystkie obiekty sportowe i baseny. – Od 4 maja do szkół w trybie stacjonarnym wrócą dzieci z klas I-III – zapowiedział premier.

Znoszeniu lockdownu w szkołach mają towarzyszyć dodatkowe zabezpieczenia. – 4 maja chcemy wrócić do nauki stacjonarnej w klasach I-III, żeby edukacja w całym kraju rozpoczęła się w trybie standardowym. Będziemy bardzo

 

uważnie monitorować sytuację

w szkołach. Bardzo ważną uwagą konsultowaną z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem będzie wprowadzenie rozwiązań, które nakazują wręcz na każdej przerwie, ale także w weekend, wietrzenie sal i ewentualne przeprowadzanie dezynfekcji po to, by zapewnić bezpieczeństwo nauki i bezpieczeństwo zdrowotne nauczycieli i uczniów – dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Kolejne luzowanie w szkołach ma wejść w życie 15 maja br. (a tak naprawdę w poniedziałek 17 maja br.). – Dzieci z klas IV-VIII i uczniowie klas średnich wrócą do szkół w trybie hybrydowym – poinformował premier. – Przywrócenie nauki hybrydowej w klasach IV-VIII i szkołach średnich odbywać się ma przy zachowaniu reżimu sanitarnego, czyli wietrzenia sal na przerwach i dezynfekcji w weekendy – dodał minister zdrowia. Tego dnia zniesiony też zostanie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu.



(…)

 

Piotr Skura

 

Więcej – GN nr 18-19 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 18-19/2021: