Pytania do eksperta. Prawo do świadczeń socjalnych


Jestem pracownikiem obsługi zatrudnionym w szkole na 1/2 etatu. W naszej placówce na Wielkanoc wypłacano świadczenia z funduszu socjalnego. Okazało się, że ja z uwagi na niepełne zatrudnienie nie otrzymałem takiego świadczenia. Chciałbym się dowiedzieć, czy regulamin funduszu może ograniczyć prawo do świadczeń osobom, które są zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy oraz przez część roku? (S.P., Mniszew)

Regulamin przyznawania świadczeń socjalnych nie może ograniczać prawa do świadczeń osobom zatrudnionym na część etatu czy tylko przez pewien okres w danym roku. Nie są to bowiem kryteria socjalne.

Osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu są:

>> pracownicy zatrudnieni w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania oraz członkowie ich rodzin;

>> pracownicy przebywający na urlopach wychowawczych;

>> emeryci i renciści, byli pracownicy zakładu oraz członkowie ich rodzin.

Osobami uprawnionymi są również:

>> członkowie rodzin po zmarłych pracownikach i byłych pracownikach – jeżeli byli na ich utrzymaniu;

>> osoby, którym zakład pracy przyznał prawo korzystania ze świadczeń funduszu, np. osoby, które przeszły na świadczenie przedemerytalne czy zasiłek przedemerytalny, emeryci i renciści ze zlikwidowanych zakładów pracy.

Jak wynika z art. 2 pkt 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, każdy pracownik od dnia zatrudnienia jest osobą uprawnioną do korzystania ze świadczeń socjalnych, bez względu na wymiar zatrudnienia i rodzaj zawartej umowy o pracę. Jedynym ograniczeniem realizacji swojego uprawnienia jest jego sytuacja życiowa, materialna i rodzinna. Zakładowy staż pracy, jak i wymiar zatrudnienia nie są w rozumieniu przepisów ustawy kryteriami socjalnymi. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 16 sierpnia 2005 r. sygn. I PK 12/05.

Wprowadzenie do regulaminu przyznawania świadczeń socjalnych ograniczeń w zakresie korzystania z funduszu socjalnego z przyczyn, o których mowa wyżej, jest nieuzasadnione i niezgodne z prawem.

W zaistniałej sytuacji pracownik powinien zwrócić się do organizacji związkowej działającej w placówce o dokonanie zmian w obowiązującym regulaminie przyznawania świadczeń z funduszu socjalnego.

Podstawa prawna

ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1070 ze zm.)

 



Joanna Skrobisz

 

Więcej prawnych pytań i odpowiedzi – GN nr 18-19 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 18-19/2021: