Pomocy psychologicznej może potrzebować nawet co drugi nauczyciel


Z Jadwigą Aleksandrą Rezler, prezes Okręgu Śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego, rozmawia Piotr Skura

Na czym polega inicjatywa Okręgu Śląskiego ZNP dotycząca wsparcia psychologicznego dla nauczycieli? Na jaką pomoc mogą oni liczyć?

– W marcu 2020 r. pandemia zaskoczyła wszystkich. Zdalne nauczanie również. W tej nowej sytuacji nie tylko uczniowie potrzebowali wsparcia psychologicznego. Postanowiliśmy choć trochę pomóc nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym. W kwietniu 2020 r. zorganizowaliśmy poprzez Teamsa siedem zdalnych sesji wsparcia psychologicznego m.in. dla prezesów oddziałów ZNP w poszczególnych rejonach naszego okręgu. We wrześniu 2020 r. powtórzyliśmy tę grupową terapię, wspierając nauczycieli po powrocie do pracy stacjonarnej. Mając świadomość, że to zbyt mało, przygotowywaliśmy pomoc psychologiczną dla członków Związku z Okręgu Śląskiego ZNP. Wykorzystaliśmy tu sprawdzone formy organizacyjne pomocy prawnej dla członków ZNP w Okręgu Śląskim. Zorganizowaliśmy więc kolejne wsparcie dla posiadaczy legitymacji Związku. Na razie testujemy częstotliwość porad. Od 19 kwietnia 2021 r. udzielana jest pomoc członkom ZNP dwa razy w tygodniu: w poniedziałek w godz. 16-19 i we wtorek w godz. 8-10. Wsparcia udziela psycholog terapeuta. I ma w całości wypełnione godziny dyżurów.

O jakich konkretnie formach pomocy mówimy?

– Zdecydowaliśmy się na następujące formy pomocy. Pierwsza to wsparcie indywidualne dla członków ZNP w okresie pandemii: poprzez rozmowy telefoniczne psychologa z członkiem Związku, po wcześniejszym sprawdzeniu przynależności do ZNP, oraz indywidualne konsultacje na Teamsie dla członków ZNP mających adres email z rozszerzeniem @znp.edu.pl. Druga to wsparcie indywidualne po zniesieniu obostrzeń. Chodzi o konsultacje indywidualne stacjonarne w siedzibie okręgu (po weryfikacja przynależności do ZNP). Spotkanie z psychologiem w wybranej formie można ustalić telefonicznie przez Biuro Okręgu lub przez przesłanie wiadomości z adresu z rozszerzeniem @znp.edu.pl na adres [email protected]



(…)

 

Cała rozmowa – GN nr 18-19 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 18-19/2021: