Jak poradziłam sobie z wypaleniem zawodowym?


Strajk nauczycieli, zdalne nauczanie podczas koronawirusa, niepewna sytuacja oświaty – to wszystko sprawiło, że w ostatnim czasie wielu nauczycieli rozważa odejście z zawodu lub boryka się z wypaleniem zawodowym

Większość z nas wybrała ten zawód świadomie, wiedząc, że praca nauczyciela to trudne wyzwanie, które niesie ze sobą konieczność nieustannego dostosowywania się do zmieniającej się rzeczywistości. Chciałoby się powiedzieć, że w byciu nauczycielem tylko zmiana jest stała. Kilka lat temu zadawałam sobie podobne pytania jak te, które nurtują wielu nauczycieli w obecnej sytuacji. Zastanawiałam się, czy nadal chcę uczyć i pracować w szkole. Zostałam i wiem, że to była właściwa decyzja. Chciałabym się podzielić tym, co pomogło mi pokonać wypalenie zawodowe i odnaleźć sens w byciu nauczycielem.

O tym, że wypalenie zawodowe to temat ważny, świadczy chociażby fakt, że w zeszłym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie tylko wpisała je na oficjalną listę jednostek chorobowych, ale także określiła, od kiedy lekarze będą mogli wystawiać na nie zwolnienia. Zdaniem psychiatry Macieja Klimarczyka wypalenie zawodowe jest to „nie chwilowe rozleniwienie czy rozczarowanie pracą. To wstręt do niej, przemęczenie. Stan, w którym organizm odmawia posłuszeństwa”. Zmienia ono zachowanie pracownika, wpływa na jego postawę i relacje z ludźmi, odbija się negatywnie na jego zdrowiu i wykonywanej pracy. Wynika przede wszystkim z niespełnionych oczekiwań związanych z pracą, wyznaczonymi celami lub wartościami ważnymi dla pracownika. Przyczyn wypalenia zawodowego jest wiele. Do najważniejszych zalicza się: niską samoocenę, unikanie trudnych sytuacji, sposób funkcjonowania pracownika w organizacji, czyli współpracę z przełożonym i współpracownikami, brak umiejętności rozwiązywania problemów zawodowych i konfliktów interpersonalnych, a także zbyt silne zaangażowanie w pracę, a w przypadku niedocenienia przez pracodawcę rozczarowanie. Często zdarza się tak, że przyczyny te łączą się ze sobą, potęgując frustrację i niechęć do pracy. Nauczyciele to grupa szczególnie narażona na wypalenie zawodowe, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nim radzić. Eksperci portalu Praca.pl podają 10 sprawdzonych pomysłów na radzenie sobie z tą nową jednostką chorobową. Warto przytoczyć tu chociażby kilka sposobów: aktywność fizyczna, zielone otoczenie, śmiech w pracy, wyzwania, hobby, priorytety.



(…)

 

Agata Karolczyk-Kozyra

nauczycielka języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi
im. Tomasza Zana we Wschowie

 

Więcej – Głos Nauczycielski nr 42-43 (e-wydanie)

 



Pozostałe artykuły w numerze 42-43/2020: