Casus. Ograniczenie wypowiedzenia przy umowach stałych


Tylko umowa o pracę zawarta z nauczycielem na czas określony daje dyrektorowi możliwość wypowiedzenia jej w czasie roku szkolnego na podstawie Kodeksu pracy

Bardzo często sugerujemy naszym czytelnikom: zobacz, sprawdź, jak jesteś zatrudniony! Czy masz umowę na czas określony, na czas nieokreślony, a może już dawno zostało dokonane z mocy prawa przekształcenie umowy na mianowanie i cieszysz się statusem nauczyciela mianowanego. Aby nie mieć wątpliwości co do swojego statusu, należy przejrzeć swoje akta osobowe.

 

Casus

„Od czterech lat jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze. Prowadzę zajęcia w klasach I-III i jak twierdził poprzedni dyrektor, mój etat jest niepewny, bo klas raz jest więcej, raz mniej, dlatego nie mam umowy stałej. Dodam, że stopień nauczyciela mianowanego otrzymałam w sierpniu 2019 r.

We wrześniu tego roku (2020 r.) przyszedł nowy dyrektor i jak się wyraził, ze względu na sytuację (nie wyjaśnił, czy chodzi o sytuację finansową, czy COVID-19) połączył klasy i dla mnie nie ma godzin. Wybór padł na mnie, bo jestem najmłodsza stażem, gdyż w oświacie jako nauczyciel pracuję 13 lat. Wczoraj otrzymałam od dyrektora jednomiesięczne wypowiedzenie, które będzie się liczyło od 15 października. Dyrektor poinformował mnie, że przez ten miesiąc będę otrzymywała wynagrodzenie, ale nie muszę pracować.

W Związku poradzono mi, że muszę natychmiast napisać pozew o wstrzymanie tego wypowiedzenia. Toteż złożyłam pismo do sądu o przywrócenie do pracy. Dyrektor twierdzi, że nie wygram, bo nie jestem nauczycielem mianowanym i można mnie zwolnić w każdej chwili. A propos mianowania, kolega zwrócił mi uwagę, że już dawno powinnam sobie to mianowanie załatwić. Kiedy otrzymałam stopień nauczyciela mianowanego, zwróciłam się z tym do byłego dyrektora, ale on odmówił zatrudnienia mnie poprzez mianowanie, gdyż wówczas od 1 września 2019 r. do końca lutego 2020 r. miałam 15/18. Wyraziłam na to zgodę. Od 1 marca 2020 r. przeszłam znów na cały etat.

Wczoraj nowy dyrektor zaproponował mi wycofanie wypowiedzenia i rozstanie na podstawie porozumienia storn, tym razem z dwumiesięcznym wypowiedzeniem i z gwarancją, że w tym czasie nie muszę pracować i mogę np. w innej szkole przyjąć zastępstwo lub poza oświatą jakieś zlecenie. Zastanawiam się, czy można cofnąć wypowiedzenie i co to oznacza, że w czasie wypowiedzenia nie muszę pracować i najważniejsze, czy przy porozumieniu stron może być ustalony jakikolwiek okres wypowiedzenia, a jeżeli tak, to gdzie jest to zapisane? Sądzę, że będę jednak w dyspozycji dyrektora i zawsze może mnie poprosić np. o pracę na zastępstwo, a informacja o tym, że nie muszę pracować, prawdopodobnie ma mnie zachęcić do zmiany wypowiedzenia za porozumieniem stron”.(…)

 

Teresa Konarska

 

Cały tekst – tylko w Głosie (nr 42-43, e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 42-43/2020:
Opis całego numeru: Nr 42-43/14-21 października 2020
Wydanie elektroniczne Głosu Nauczycielskiego można czytać na stronie ewydanie.glos.pl lub w aplikacji mobilnej na smartfon i tablet "Publico24 Newsstand" (dział "Wydarzenia i Opinie"), którą można pobrać tutaj: