Tylko umowa o pracę zawarta z nauczycielem na czas określony daje dyrektorowi możliwość wypowiedzenia jej w czasie roku szkolnego na podstawie Kodeksu pracy
Bardzo często sugerujemy naszym czytelnikom: zobacz, sprawdź, jak jesteś zatrudniony! Czy masz umowę na czas określony, na czas nieokreślony, a może już dawno zostało dokonane z mocy prawa przekształcenie umowy na mianowanie i cieszysz się statusem nauczyciela mianowanego. Aby nie mieć wątpliwości co do swojego statusu, należy przejrzeć swoje akta osobowe.
Casus
„Od czterech lat jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze. Prowadzę zajęcia w klasach I-III i jak twierdził poprzedni dyrektor, mój etat jest niepewny, bo klas raz jest więcej, raz mniej, dlatego nie mam umowy stałej. Dodam, że stopień nauczyciela mianowanego otrzymałam w sierpniu 2019 r.
We wrześniu tego roku (2020 r.) przyszedł nowy dyrektor i jak się wyraził, ze względu na sytuację (nie wyjaśnił, czy chodzi o sytuację finansową, czy COVID-19) połączył klasy i dla mnie nie ma godzin. Wybór padł na mnie, bo jestem najmłodsza stażem, gdyż w oświacie jako nauczyciel pracuję 13 lat. Wczoraj otrzymałam od dyrektora jednomiesięczne wypowiedzenie, które będzie się liczyło od 15 października. Dyrektor poinformował mnie, że przez ten miesiąc będę otrzymywała wynagrodzenie, ale nie muszę pracować.
W Związku poradzono mi, że muszę natychmiast napisać pozew o wstrzymanie tego wypowiedzenia. Toteż złożyłam pismo do sądu o przywrócenie do pracy. Dyrektor twierdzi, że nie wygram, bo nie jestem nauczycielem mianowanym i można mnie zwolnić w każdej chwili. A propos mianowania, kolega zwrócił mi uwagę, że już dawno powinnam sobie to mianowanie załatwić. Kiedy otrzymałam stopień nauczyciela mianowanego, zwróciłam się z tym do byłego dyrektora, ale on odmówił zatrudnienia mnie poprzez mianowanie, gdyż wówczas od 1 września 2019 r. do końca lutego 2020 r. miałam 15/18. Wyraziłam na to zgodę. Od 1 marca 2020 r. przeszłam znów na cały etat.
Wczoraj nowy dyrektor zaproponował mi wycofanie wypowiedzenia i rozstanie na podstawie porozumienia storn, tym razem z dwumiesięcznym wypowiedzeniem i z gwarancją, że w tym czasie nie muszę pracować i mogę np. w innej szkole przyjąć zastępstwo lub poza oświatą jakieś zlecenie. Zastanawiam się, czy można cofnąć wypowiedzenie i co to oznacza, że w czasie wypowiedzenia nie muszę pracować i najważniejsze, czy przy porozumieniu stron może być ustalony jakikolwiek okres wypowiedzenia, a jeżeli tak, to gdzie jest to zapisane? Sądzę, że będę jednak w dyspozycji dyrektora i zawsze może mnie poprosić np. o pracę na zastępstwo, a informacja o tym, że nie muszę pracować, prawdopodobnie ma mnie zachęcić do zmiany wypowiedzenia za porozumieniem stron”.
(…)
Teresa Konarska
Cały tekst – tylko w Głosie (nr 42-43, e-wydanie)
Pozostałe artykuły w numerze 42-43/2020:
- Pełnym głosem. Edukacja i długo, długo nic
- Felieton. Decyzja sanepidu
- Koronawirus. Rząd nie ma nowej strategii dla szkół. ZNP domaga się decyzji, a władza milczy
- Zmiany w resorcie edukacji – Przemysław Czarnek po Zalewskiej i Piontkowskim
- Pandemia pokazuje, jak bardzo reforma Anny Zalewskiej była nieprzemyślana
- Rybnik. Cięcia uderzają w nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Inni też zaczną ciąć?
- Znamy wyniki tegorocznej matury. Pandemia odbiła się na poziomie egzaminu
- Każdy z nas jest ważny i wartościowy. Wspierajmy się i doceniajmy wzajemnie!
- Połączył nas Konkurs. Dostaliśmy Wyróżnienia, uczymy w warszawskich liceach, współpraca była nieunikniona!
- Felieton. Nauczyciel z poczuciem humoru
- Scena 20 Teatru Ateneum w gmachu ZNP na Powiślu
- Nasze postulaty, oczekiwania sprowadzono do słów – „znowu czegoś chcą”. A chcemy dobrej szkoły
- Nie ma rozwoju człowieka bez wolności, wolności w myśleniu, wypowiadaniu swoich opinii
- 81. rocznica zbrodni pomorskiej – uroczystości w Toruniu
- Dyrektor szkoły specjalnej: Chcemy trwać dla naszych uczniów
- Odkrywaj kosmos z Europejskim Biurem Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska
- Sprawdzam! Edukacja oparta na dowodach. Neuroplastyczność (w) edukacji
- To flip or not to flip – wady i zalety odwróconej lekcji
- Felieton. Znowu ja?
- Awans zawodowy. Stażyści na start – krok po kroku
- Jak poradziłam sobie z wypaleniem zawodowym?
- Pytania do eksperta. Bezpłatne doraźne zastępstwa