Koronawirus. Rząd nie ma nowej strategii dla szkół. ZNP domaga się decyzji, a władza milczy


Premier miał przedstawić plan dla szkół dotyczący walki z pandemią, ale okazało się, że żadnego planu nie ma! ZNP domaga się od rządzących szybkich decyzji, bo wśród ofiar COVID-19 są też nauczyciele

W sobotę 10 października br. padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem. To już 5300 przypadków w ciągu doby. Dzień wcześniej padł inny rekord. Kształcenie zdalne lub hybrydowe musiało w piątek 9 października br. prowadzić już 1019 szkół i placówek oświatowych. O ok. 200 więcej niż w czwartek.

W tej trudnej sytuacji premier Mateusz Morawiecki obiecał przedstawić właśnie w sobotę nowe zasady funkcjonowania szkół. Gdy jednak przyszło co do czego, okazało się, że placówki mają stosować… dotychczasową strategię.

– Na dziś uważamy, że podejście zaproponowane w sierpniu przez MEN jest adekwatne – ogłosił 10 października br. szef rządu. – Inspekcja sanitarna w połączeniu z kierownictwem placówki muszą wypracować decyzje dotyczące każdej szkoły. Nie chcemy w 48 tys. placówek wprowadzać edukacji w trybie zdalnym. Nasza wiedza o COVID-19, rozprzestrzenianiu się wirusa, ryzyku dla osób starszych – ta wiedza skłania nas do takich decyzji – dodał.

Premier wypowiedział te słowa tuż po spotkaniu rządowego zespołu kryzysowego, w którym uczestniczyli zarówno dotychczasowy minister edukacji Dariusz Piontkowski, jak i wszyscy jego zastępcy w MEN.(…)

 

Piotr Skura

 

Cały tekst – Głos Nauczycielski nr 42-43 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 42-43/2020:
Opis całego numeru: Nr 42-43/14-21 października 2020
Wydanie elektroniczne Głosu Nauczycielskiego można czytać na stronie ewydanie.glos.pl lub w aplikacji mobilnej na smartfon i tablet "Publico24 Newsstand" (dział "Wydarzenia i Opinie"), którą można pobrać tutaj: