Zmiany w resorcie edukacji – Przemysław Czarnek po Zalewskiej i Piontkowskim


Chociaż kandydatura Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki została oficjalnie potwierdzona, poseł PiS nie odebrał nominacji razem z innymi nowymi ministrami. Przeszkodą był wynik testu na koronawirusa

Dariusz Piontkowski odchodzi z MEN po roku i czterech miesiącach kierowania resortem edukacji. Do historii przechodzi także samo Ministerstwo Edukacji Narodowej. W wyniku rekonstrukcji rządu i łączenia resortów powstanie nowe ministerstwo obejmujące edukację oraz szkolnictwo wyższe i naukę. Zgodnie z decyzją ogłoszoną 30 września br. przez premiera Mateusza Morawieckiego na czele nowego resortu stanie poseł PiS Przemysław Czarnek, prawnik, były wojewoda lubelski. Wcześniej był on wymieniany jako ewentualny kandydat PiS na nowego ministra sprawiedliwości. Jednak liderzy Zjednoczonej Prawicy uznali, że równie dobrze poradzi sobie w dziedzinie edukacji.

– Po znakomitej reformie organizacyjnej, którą udało nam się przeprowadzić w szkolnictwie, teraz czas na reformę programową. Myślę, że to jest dobry minister, żeby to przeprowadzić – tak o zadaniach dla Przemysława Czarnka mówił 30 września br. Ryszard Terlecki, szef Klubu Parlamentarnego PiS i wicemarszałek Sejmu. Przypomnijmy, że rząd PiS już wprowadził nowe podstawy programowe. Minister edukacji Anna Zalewska w 2017 r. podpisała nową podstawę dla szkół podstawowych, a w 2018 r. – dla szkół średnich. To jednak za mało…(…)

 

Piotr Skura

 

Więcej – Głos Nauczycielski nr 42-43 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 42-43/2020:
Opis całego numeru: Nr 42-43/14-21 października 2020
Wydanie elektroniczne Głosu Nauczycielskiego można czytać na stronie ewydanie.glos.pl lub w aplikacji mobilnej na smartfon i tablet "Publico24 Newsstand" (dział "Wydarzenia i Opinie"), którą można pobrać tutaj: