Znamy wyniki tegorocznej matury. Pandemia odbiła się na poziomie egzaminu


Po uwzględnieniu wyników sesji poprawkowej poznaliśmy ostateczne rezultaty tegorocznego egzaminu dojrzałości. Niestety, matury nie zdał co piaty uczeń. Wyniki okazały się dużo gorsze niż przed rokiem

Do takich wniosków można dojść po lekturze opublikowanej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną „Informacji o wynikach egzaminu maturalnego przeprowadzonego w terminie głównym (w czerwcu), dodatkowym (w lipcu) i poprawkowym (we wrześniu) 2020 r.”.

Tegoroczna matura zasłużyła na miano historycznej jeszcze zanim absolwenci zasiedli w swoich ławkach i wyjęli długopisy. Pierwszy odbywający się w okresie pandemii egzamin dojrzałości najpierw trzeba było przesunąć z maja na czerwiec, a potem zorganizować go z zachowaniem ścisłych wymogów sanitarnych.

Matura wprawdzie nie doprowadziła (szczęśliwie) do pojawienia się ognisk koronawirusa w całej Polsce, ale

 

młodzi ludzie ponieśli konsekwencje

wynikające z przeprowadzania egzaminu w tak szczególnych warunkach. Wprawdzie abiturienci otrzymali dodatkowy miesiąc na przygotowanie się do tego wydarzenia, ale dwa miesiące lockdownu, edukacji zdalnej i braku bezpośredniego kontaktu ze nauczycielami prawdopodobnie zaważyły na ostatecznych wynikach.(…)

 

Piotr Skura

 

Więcej –  Głos Nauczycielski nr 42-43 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 42-43/2020:
Opis całego numeru: Nr 42-43/14-21 października 2020
Wydanie elektroniczne Głosu Nauczycielskiego można czytać na stronie ewydanie.glos.pl lub w aplikacji mobilnej na smartfon i tablet "Publico24 Newsstand" (dział "Wydarzenia i Opinie"), którą można pobrać tutaj: