81. rocznica zbrodni pomorskiej – uroczystości w Toruniu


Tablicę upamiętniającą pomordowanych w czasie II wojny światowej polskich nauczycieli odsłonięto w toruńskim Parku Pamięci. Uroczystość wpisała się także w stulecie Związku Nauczycielstwa Polskiego w Toruniu

W Parku Pamięci, który graniczy z zabytkową toruńską starówką, 3 października br. od rana zbierali się ludzie. Pomiędzy alejkami gromadziły się odświętnie ubrane poczty sztandarowe z wielu szkół, maszerowali harcerze i przechadzały się delegacje z placówek oświatowych całego województwa kujawsko-pomorskiego. Była też orkiestra wojskowa. Wszyscy zgromadzeni przybyli tu, by oddać hołd ofiarom zbrodni pomorskiej, a szczególnie tym spośród pomordowanych 81 lat temu, którzy zginęli, dlatego że byli polskimi nauczycielami.

To im poświęcono specjalną kamienną płytę z napisem „Pamięci nauczycieli zamordowanych w 1939 roku na Pomorzu i Kujawach. Ofiarowali życie Polsce”. 3 października br. tablica została uroczyście odsłonięta.

– Straty środowiska oświatowego na Pomorzu w czasie II wojny światowej były ogromne: wyniosły 1395 osób, a to ponad 14 proc. ogółu strat nauczycieli w Polsce i aż 22 proc. stanu osobowego województwa pomorskiego. To najwyższe wskaźniki w skali kraju – mówiła podczas uroczystości Urszula Polak, była długoletnia prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Toruniu.

– Ponad tysiąc nauczycieli zginęło wskutek eksterminacji bezpośredniej we wrześniu i październiku 1939 r. Ta przerażająca fala okrucieństwa nie zatrzymała jednak naszych kolegów – prowadzili tajne nauczanie i dbali o polskość – podkreślała Urszula Polak.



(…)

 

Justyna Wojciechowska-Narloch

 

 

Więcej – Głos Nauczycielski nr 42-43 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 42-43/2020: