Polski odcisk palca w badaniach nad szczepionkami


Z dr Alicją Chmielewską, wirusolog z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, rozmawia Katarzyna Piotrowiak

Mutacja indyjska koronawirusa dotarła do Europy i może zacząć się rozprzestrzeniać. Czy powinniśmy się obawiać tej mutacji?

– Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ tak naprawdę niewiele wiemy. Szybkie testy, które sprawdzają, czy szczepionki są skuteczne wobec nowych mutacji wirusa, oraz czy odpowiedź uzyskana po zakażeniu chroni przed nowymi mutacjami, są testami w pewnej mierze sztucznymi. Nie do końca wiemy, jak ich wyniki korelują z rzeczywistą ochroną w prawdziwym życiu.

Rozmawiałam już z nauczycielami, którzy po pierwszej dawce AstraZeneki zachorowali na COVID-19. Jak często to się zdarza?

– To jest jak najbardziej możliwe, ale nie wiemy, jakiej części populacji to może dotyczyć. Bo po pierwsze, taką pełną ochronę uzyskuje się po dwóch dawkach, ale dopiero po jakimś czasie. Po drugie, żadna szczepionka, także i ta, nie ma 100-proc. wydajności i nigdy jej nie miała, więc na pewno będą się zdarzać osoby, które zachorują ponownie. Najwyższa protekcyjność w przypadku tej szczepionki, chroniąca przed hospitalizacją i cięższymi zachorowaniami, była rzeczywiście dość wysoka, ale protekcyjność przed zachorowaniem mieściła się w granicach 60-70 proc. Nadal dosyć spory odsetek osób zaszczepionych może więc zachorować na COVID-19 i mieć jakieś objawy. A wracając do mutacji indyjskiej – konieczne są badania kliniczne na dużej liczbie osób. Nie znamy wydajności szczepionki w przypadku tego wariantu. Dlatego trzeba byłoby zaszczepić dużą grupę ludzi, ale w takich populacjach, gdzie te mutacje są obecne. Bo nawet jeśli dowiadujemy się, że jakaś szczepionka traci swoje działanie wobec jakiegoś wariantu, to my nie wiemy, na ile to będzie skorelowane, bo ograniczamy się do sprawdzania przeciwciał w testach laboratoryjnych. A przecież nasza odporność to nie tylko przeciwciała.



(…)

 

Cała rozmowa – GN nr 18-19 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 18-19/2021: