XI edycja programu UODO „Twoje dane – Twoja sprawa” świadczy o rosnącym zainteresowaniu ochroną prywatności


Debiutująca w programie edukacyjnym „Twoje dane – Twoja sprawa” Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza w Lublinie od razu trafiła na szczyt, zdobywając „Złote Pióro”, specjalne wyróżnienie prezesa UODO

Szkoła Podstawowa nr 4 zajęła również I miejsce w konkursie Urzędu Ochrony Danych Osobowych dla szkół i placówek oświatowych na najlepszą inicjatywę edukacyjną*. Okazała się nią lekcja otwarta „DODO AGENCJA – mitologiczna interwencja”, pomysł na połączenie wątków mitologicznych z całkiem współczesną ochroną prywatności. Zajęcia odbyły się na platformie edukacyjnej Nearpod w ramach szkolnych obchodów Dnia Ochrony Danych Osobowych**. W rolę detektywów wcielili się uczniowie klasy VIe.

 

Syzyf poszukiwany

– Po to, by się dobrze bawili, musiał być element zaskoczenia – mówi Głosowi Nauczycielskiemu Joanna Hałoń-Gnutek, polonistka, szkolna koordynatorka programu. Wiedzieli tyle, że będzie coś z mitologii. Udział w grze detektywistycznej był niespodzianką. Lekcja została zbudowana wokół mitu o Syzyfie z wykorzystaniem metody storytelling. Uczniowie mieli rozwiązać zagadkę, która doprowadziła ich do treści związanych z ochroną prywatności w przedstawionej historii. W grze pojawili się m.in. Merope – żona Syzyfa przekonana, że ktoś czyha na jej życie, sam Syzyf poszukiwany listem gończym, Afrodyta, która ostatecznie utraciła intratny kontrakt z firmą kosmetyczną. Wędrując od świata mitologicznego do rzeczywistego i próbując rozwiązać zagadkę, uczestnicy gry odkrywali, że mają do czynienia z danymi osobowymi.(…)

 

Halina Drachal

 

Cały tekst – GN nr 23 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 23/2021:
Opis całego numeru: Nr 23/9 czerwca 2021
Wydanie elektroniczne Głosu Nauczycielskiego można czytać na stronie ewydanie.glos.pl lub w aplikacji mobilnej na smartfon i tablet "Publico24 Newsstand" (dział "Wydarzenia i Opinie"), którą można pobrać tutaj: