70 proc. pracowników uczelni niebędących nauczycielami pracuje stacjonarnie


Z Januszem Szczerbą, prezesem Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP, rozmawia Jarosław Karpiński

RSZWiN ZNP protestuje przeciwko nierównemu traktowaniu pracowników uczelni wyższych w procesie szczepień przeciw COVID-19. Co konkretnie budzi Wasz niepokój?

– Niepokoi nas, że w programie szczepień są uwzględnieni tylko nauczyciele akademiccy, natomiast pominięto pracowników zatrudnionych na uczelniach wyższych, którzy nie są nauczycielami akademickimi. A przecież rząd w rozporządzeniu z 22 lutego rozszerzył szczepienia w oświacie o administrację i obsługę w szkołach, chociaż potem się z tego wycofał. Dużą, bo około 50-proc. grupę pracowników uczelni w ogóle nie wzięto pod uwagę. A powinni być objęci szczepieniami zarówno w szkołach, jak i na uczelniach. Oczywiście to dobrze, że nauczyciele akademiccy mogą się szczepić, ale to za mało.

Problem polega na tym, że o ile nauczyciele akademiccy pracują głównie w trybie zdalnym, o tyle większość pracowników uczelni niebędących nauczycielami pracuje na uczelniach stacjonarnie. Poza tym tryb zdalny w pracy wykładowców wcale nie polega na tym, że od 30 marca 2020 r. siedzą w domach i w ogóle nie pojawiają się na uczelniach. Mają swoje obowiązki i muszą kontaktować się z pracownikami dziekanatu, np. przy zaliczeniach, bo wszystkiego nie da się załatwić drogą elektroniczną. Z kolei np. w laboratoriach pracownicy pomocniczy zajmują się sprzętem i przychodzą normalnie do pracy. A więc jeśli 70 proc. osób na uczelniach niebędących nauczycielami pracuje stacjonarnie, to nielogiczne jest, by nie byli szczepieni. Kontakty między nauczycielami akademickimi i pracownikami niepedagogicznymi mogą powodować transmisję wirusa, przynajmniej przed zaszczepieniem wszystkich nauczycieli. Poza tym do dziekanatów czy na zajęcia laboratoryjne przyjeżdżają studenci, bo zajęcia praktyczne odbywają się normalnie.(…)

 

Cała rozmowa tylko w Głosie Nauczycielskim nr 13 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 13/2021:
Opis całego numeru: Nr 13/31 marca 2021
Wydanie elektroniczne Głosu Nauczycielskiego można czytać na stronie ewydanie.glos.pl lub w aplikacji mobilnej na smartfon i tablet "Publico24 Newsstand" (dział "Wydarzenia i Opinie"), którą można pobrać tutaj: