Rekordy zakażeń, edukacja w kryzysie, a MEiN wysyła broszury do szkół…


Sparaliżowane pandemią szkoły muszą kształcić zdalnie, wielu nauczycielom i uczniom brakuje sprzętu oraz szybkiego internetu do pracy online, problemem jest „cyfrowe zmęczenie”. Czym w tym czasie zajmuje się minister?

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek 24 marca br. pokazał, jakie są priorytety resortu, którym kieruje. W MEiN postanowiono w specjalny sposób uczcić Narodowy Dzień Życia ustanowiony przez Sejm w 2004 r., organizując konferencję dotyczącą prezentacji najnowszej inicjatywy resortu.

O inicjatywie za chwilę, wspomnijmy jednak, że Narodowy Dzień Życia w 2021 r. miał dramatyczny przebieg – tego dnia padł rekord liczby nowych zakażeń koronawirusem. W ciągu doby zachorowało prawie 30 tys. osób. Szokowała też liczba zmarłych na COVID-19 – to aż 575 osób, a liczba ofiar pandemii przekroczyła w Polsce granicę 50 tys. Rozgrywający się w szpitalach

 

dramat do tego stopnia wystraszył

rządzących, że następnego dnia premier i minister zdrowia (bez udziału szefa MEiN) ogłosili kolejne obostrzenia, w tym zamknięcie przedszkoli i żłobków, przed czym rząd powstrzymywał się przez ostatnich 10 miesięcy.

Gdy minister Czarnek prezentował swoją najnowszą inicjatywę o wydźwięku antyaborcyjnym, szkoły kształciły w warunkach praktycznie całkowitego lockdownu, a edukacja odbywała się w trybie zdalnym. Choć pandemia od ponad roku paraliżuje funkcjonowanie szkół, przedszkoli, nauczycieli, uczniów i rodziców, to do dziś ministerstwo edukacji nie rozwiązało podstawowych problemów, z jakimi zmagają się najmłodsi. Tysiące uczniów nadal nie mają sprzętu do nauki online, część z nich wypadła z systemu. Ministerstwo nie stworzyło platformy z prawdziwego zdarzenia z materiałami niezbędnymi do nauki zdalnej (nie jest nią platforma epodreczniki.pl). Wbrew zapowiedziom nie zorganizowano szkoleń dla nauczycieli, nie przygotowano ich do nauczania w trybie kryzysowym.(…)

 

Piotr Skura

 

Więcej – GN nr 13 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 13/2021:
Opis całego numeru: Nr 13/31 marca 2021
Wydanie elektroniczne Głosu Nauczycielskiego można czytać na stronie ewydanie.glos.pl lub w aplikacji mobilnej na smartfon i tablet "Publico24 Newsstand" (dział "Wydarzenia i Opinie"), którą można pobrać tutaj: