Wkrótce zmienią się zasady przeprowadzania matur. Co czeka uczniów i nauczycieli?


Dwa zadania na egzaminie ustnym z języka polskiego, wydłużenie czasu na rozwiązanie arkusza z niektórych przedmiotów i nowe reguły egzaminu z informatyki. To tylko niektóre nowości na maturach od 2023 r.

To już nie projekt, ale oficjalny dokument z podpisem ministra Przemysława Czarnka. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra edukacji i nauki z 26 lutego 2021 r. w sprawie egzaminu maturalnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 482). Wcześniej przez cztery miesiące rozporządzenie konsultowano i opiniowano. Szef MEiN podpisał je 26 lutego br., a zostało ogłoszone 17 marca br.

Dokument trafił do podpisu w takiej wersji, w jakiej go zaprezentowano w listopadzie ub.r. Najważniejsza zmiana dotyczy zasad przeprowadzenia egzaminu z języka polskiego w części ustnej. Obecnie zdający opracowują jedno zadanie składające się z tekstu kultury oraz odnoszące się do niego polecenia.(…)

Piotr Skura

 

Więcej – GN nr 13 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 13/2021:
Opis całego numeru: Nr 13/31 marca 2021
Wydanie elektroniczne Głosu Nauczycielskiego można czytać na stronie ewydanie.glos.pl lub w aplikacji mobilnej na smartfon i tablet "Publico24 Newsstand" (dział "Wydarzenia i Opinie"), którą można pobrać tutaj: