Wstępne wyniki dochodzenia EMA: AstraZeneca jest bezpieczna


AstraZeneca to bezpieczna i skuteczna szczepionka – powiedziała Emer Cooke, dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA), po analizie sygnałów dotyczących problemów niektórych pacjentów z krzepliwością krwi

Europejska Agencja Leków zajmuje się dopuszczaniem na rynek UE m.in. szczepionek na koronawirusa. Dzięki jej rekomendacji kraje Unii Europejskiej stosują szczepionkę AstraZeneki, którą podaje się w Polsce m.in. nauczycielom, służbom mundurowym, seniorom 60+.

W połowie marca br. szereg krajów, w tym m.in. Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Szwecja, Łotwa, Estonia, Rumunia, zdecydowało o zawieszeniu szczepień preparatem AstraZeneca po stwierdzeniu w kilku państwach przypadków poważnych problemów z krzepliwością krwi u pacjentów.

EMA wszczęła dochodzenie w tej sprawie i przedstawiła 18 marca br. jego wstępne wyniki. Zdaniem szefowej Europejskiej Agencji Leków szczepionka jest bezpieczna i skuteczna, a korzyści z jej stosowania przewyższają wszelkie możliwe ryzyko, jakie się wiąże ze szczepieniami. Według Emer Cooke stosowanie preparatu AstraZeneca nie ma związku ze „zwiększeniem ogólnego ryzyka zdarzeń zakrzepowo-zatorowych ani zakrzepów krwi”.(…)

 

Piotr Skura

 

Więcej – GN nr 13 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 13/2021:
Opis całego numeru: Nr 13/31 marca 2021
Wydanie elektroniczne Głosu Nauczycielskiego można czytać na stronie ewydanie.glos.pl lub w aplikacji mobilnej na smartfon i tablet "Publico24 Newsstand" (dział "Wydarzenia i Opinie"), którą można pobrać tutaj: