Casus. Formuły zastępstwa i wynagrodzenie. Zastępstwo za zastępstwo


Niezależnie od tego, czy nauczyciel realizujący zajęcia w zastępstwie ma do nich kwalifikacje, czy nie, przysługuje mu wynagrodzenie za wykonaną pracę

W szkole każda nagła nieobecność nauczyciela wymaga natychmiastowej reakcji dyrektora, czyli przydzielenia doraźnego zastępstwa, które nauczyciel musi przyjąć. Przy dłuższej absencji mamy już do czynienia z zastępstwami stałymi, nawiązanymi na podstawie umowy o pracę. Czasami także dyrektorzy przydzielają godziny ponadwymiarowe w czasie nieobecności innego nauczyciela.

Jak więc widzimy, na zastępstwa nauczyciele są różnie angażowani i otrzymują wynagrodzenia ustalane według różnych zasad. Niektórzy nauczyciele są przez dyrektorów szczególnie obdarowywani doraźnymi zastępstwami, a czasami nie mogą wyegzekwować za nie wynagrodzenia.

 

Casus

„Często, kiedy przychodzę do szkoły, sekretarka przekazuje mi informację, że mam zastępstwo w klasie X. Jestem polonistką, a dodatkowo mam parę godzin w bibliotece i podobno dlatego mam warunki, aby zastępstwa były efektywne (zsyłka do biblioteki). Czasami mam po siedem, osiem godzin zastępstwa tygodniowo. Natomiast kiedy jedna z koleżanek, również polonistka, skorzystała z półrocznego urlopu zdrowotnego, dyrektor zatrudnił polonistkę z sąsiedniej szkoły na cały etat. I kiedy ona zachorowała, poprosił o zastępstwo za nią dwóch nauczycieli, w tym mnie. Z tego, co wiem, chora koleżanka, która jest na zastępstwie na podstawie umowy o pracę, otrzymuje wynagrodzenie. Kiedy natomiast ja miałam godziny ponadwymiarowe i chorowałam dwa tygodnie, kadrowa uznała, że nie przysługuje mi wynagrodzenie. Nikt nie jest w stanie udzielić mi konkretnych informacji na ten temat, słyszę tylko, że jest to skomplikowane”.

 

Karta Nauczyciela zezwala na zastępstwo w kilku formułach, w zależności od czasu absencji. W przypadku konieczności zastępstwa nieobecnego nauczyciela dyrektor szkoły (przedszkola) lub placówki może:

>> powierzyć nauczycielowi tej szkoły realizację doraźnego zastępstwa (art. 35 ust. 2a KN);

>> zatrudnić innego nauczyciela na podstawie umowy o pracę na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela (art. 10 ust. 7 KN);

>> przydzielić godziny ponadwymiarowe na czas absencji.

Podjęcie decyzji w sprawie wyboru jednej z tych form zastępstwa nieobecnego nauczyciela należy do kompetencji dyrektora szkoły.

(…)

Teresa Konarska

Więcej – tylko w GN nr 39 (e-wydanie)





Pozostałe artykuły w numerze 39/2019: