Druga umowa a uprawnienia pracownicze nauczyciela. Zgoda (już) niepotrzebna


Umowy o pracę w drugiej szkole nie wlicza się do 36-miesięcznego stażu, od którego uzależnione jest automatyczne przekształcenie umowy termi-nowej w umowę na czas nieokreślony

Zasada swobodnego nawiązywania umów obowiązuje także w oświacie (z pewnymi przejściowymi ograniczeniami), dlatego nauczyciel może w tym samym czasie zawrzeć drugą i kolejną umowę z inną szkołą lub z innym pracodawcą spoza oświaty. Jednoczesnego nawiązania stosunku pracy nie zabrania mu ani Kodeks pracy, ani Karta Nauczyciela.

Ważne! Nauczyciel, który chce podjąć pracę jednocześnie w drugiej szkole, nie musi uzyskiwać formalnej zgody dyrektora.

Wyjątkiem od tej zasady był okres przejściowy wdrażania przepisów wprowadzających Prawo oświatowe.

Przypomnijmy. W okresie od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2019 r. obowiązywał art. 222 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo Oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60). Zgodnie z tym zapisem podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia na podstawie stosunku pracy w innej szkole nauczyciela zatrudnionego:

>> w pełnym wymiarze zajęć;

>> w szkole wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia

wymaga uzyskania pisemnej zgody dyrektora szkoły.

W przypadku nieuzyskania pisemnej zgody dyrektora na podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia przez nauczyciela dyrektor szkoły macierzystej mógł (nie musiał) rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem z końcem roku szkolnego za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.

 

(…)

Teresa Konarska

Więcej – tylko w GN nr 39 (e-wydanie)





Pozostałe artykuły w numerze 39/2019: