Casus. Orzekanie dyscyplinarne


Mimo toczącego się postępowania dyscyplinarnego karalność czynu uzasadniającego nałożenie kary dyscyplinarnej ustaje z upływem pięciu lat od dnia jego popełnienia

Postępowanie wyjaśniające, postępowanie dyscyplinarne, zawieszenie nauczyciela w obowiązkach, działalność komisji dyscyplinarnych i Centralnego Rejestru Orzeczeń budzi zawsze wiele pytań i wątpliwości. Okazuje się, że kolejne nowelizacje ich nie wyjaśniają.

 

Casus

„Od kilku lat, od kiedy przeszłam na emeryturę i pracuję w niepełnym wymiarze, bardzo intensywnie staram się pomagać koleżankom i kolegom w sprawach dotyczących postępowania dyscyplinarnego. Zwykle są oni zagubieni w tej procedurze, i to w sytuacji, gdy muszą odeprzeć różne absurdalne zarzuty. Czasami ich pytania, które wydają się proste zarówno dla mnie, jak i dla dyrektora stanowią problem.

Proszę więc o wyjaśnienie, jak w praktyce realizowana jest kara >>zwolnienia z pracy<<, czyli kto i w jaki sposób zwalnia nauczyciela.

Dużo problemów pojawia się z ustaleniem, kiedy orzeczenie staje się prawomocne, a z tym przecież wiąże się – jakże ważne dla nauczyciela – określenie jego statusu: czy jest on winny, czy nadal tylko obwiniony. Zwykle w czasie postępowania sporne staje się wyłączenie jawności rozprawy, zwłaszcza gdy koledzy chcą wesprzeć, ich zdaniem, niesłusznie oskarżonego kolegę. Ważny jest także tryb przesłuchiwania małoletnich uczniów. To bardzo wrażliwy moment.

Ostatnio też pojawiło się pytanie o przedawnienie w trakcie postępowania dyscyplinarnego w związku z uznaniem czynu za niekaralny.

Kolega prosił mnie o pomoc i chciał mnie ustanowić obrońcą z wyboru, ale ja nie jestem na żadnej liście. Tak mi powiedziano w kuratorium”.



(…)

 

Teresa Konarska

 

Cały tekst – Głos Nauczycielski nr 11-12 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 11-12/2021: