Psychoterapia w szkole. Uważność podczas urlopu


Pozwala bardziej cieszyć się życiem i bieżącą chwilą, lepiej radzić sobie ze stresem i emocjami, efektywniej działać i podejmować decyzje. Co? Uważność! Od czego zacząć, by móc się jej nauczyć?

Temat uważności był już poruszany w naszym cyklu – przyglądaliśmy się temu, czym ona jest, jakie są jej efekty i jak można korzystać z niej w szkole (patrz GN nr 42/2018, 44-45/2018, 46/2018). Teraz skupimy się więc przede wszystkim na tym, jak możemy wykorzystać wakacje do treningu uważności.

Słyszałam kiedyś anegdotę o pewnym turyście, który mając tylko kilka dni na wyjazd i jednocześnie chcąc zwiedzić jak najwięcej, ustalił sobie bardzo napięty plan wycieczki i cały czas tylko w pośpiechu robił zdjęcia. Postanowił sobie, że poogląda je i podelektuje się nimi później, po powrocie do domu.

Nie mam pojęcia, ile w tej anegdocie jest prawdy, jednak obserwując dzisiejszy świat, mam wrażenie, że coraz więcej z nas zaczyna przypominać tego turystę.(…)

 

 

 

Magdalena Goetz

psycholożka

 

Cały tekst – Głos nr 31-32 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 31-32/2019:
Opis całego numeru: Nr 31-32/1-7 sierpnia 2019
Wydanie elektroniczne Głosu Nauczycielskiego można czytać na stronie ewydanie.glos.pl lub w aplikacji mobilnej na smartfon i tablet "Publico24 Newsstand" (dział "Wydarzenia i Opinie"), którą można pobrać tutaj: