Wakacyjna praktyka wdzięczności


Próby odnalezienia satysfakcji w życiu często nie są tak zadowalające, jak byśmy sobie życzyli. Praktyka wdzięczności to jeden ze sposobów, który może nam pomóc w trwałej poprawie psychicznego samopoczucia

Dlaczego w ogóle warto praktykować wdzięczność? To pytanie często zadają osoby, które po raz pierwszy zetknęły się z tą ideą. Praktyka wdzięczności jest jednak dużo prostsza, niż mogłoby się wydawać, ma też wiele sensu – w badaniach udowodniono, że w istotny sposób poprawia samopoczucie psychiczne, może też wpływać na dobre samopoczucie i zdrowie fizyczne.

Z psychologicznego punktu widzenia wdzięczność jest jedną z przyjemnych, złożonych emocji, która motywuje nas do pozytywnego działania wobec tego, kogo uważamy za swojego dobroczyńcę. Z socjologicznego – jest jednym z głównych spoiw ludzkich relacji. Jednak wdzięczność może być nie tylko personalna (ukierunkowana w stronę konkretnej osoby), ale również transpersonalna – wykraczająca poza świat relacji ludzkich i ukierunkowana ku dosłownie lub metaforycznie rozumianym wyższym bytom. W tym drugim rozumieniu wdzięczność obecna jest w wielu systemach religijnych, ale równie dobrze może być doświadczana przez osoby niewierzące – jako wdzięczność wobec życia, świata, losu, natury itp.



(…)

 

Magdalena Goetz

psycholożka

 

Cały tekst – tylko w Głose! (nr 31-32, e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 31-32/2019: