Wałcz. 75. rocznica repolonizacji i powstania struktur ZNP na Pomorzu Zachodnim


Pamiątkowy kamień i tablicę w hołdzie nauczycielom i pracownikom oświaty odsłonięto 1 września br. w Wałczu na placu przed budynkiem Aten Wałeckich – jednej z najstarszych szkół w Polsce, której początki sięgają XVII w.

„W hołdzie nauczycielom, pracownikom oświaty, twórcom powojennego szkolnictwa na ziemi wałeckiej w 75. rocznicę repolonizacji i powstania struktur ZNP na Pomorzu Zachodnim” – głosi napis na tablicy pamiątkowej.

Na uroczystości obecni byli: Grzegorz Gruchlik – wiceprezes ZG ZNP, Wojciech Szczęsny – prezes Okręgu Zachodniopomorskiego ZNP, Stanisław Wziątek – wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego; Jolanta Wegner – wicestarosta powiatu wałeckiego, Maciej Żebrowski – burmistrz Wałcza, Jolanta Będlin – kierownik Oddziału Zamiejscowego Delegatury Kuratorium Oświaty w Koszalinie z siedzibą w Wałczu, przedstawiciele władz okolicznych gmin, przedstawiciele Rady Miasta i Rady Powiatu, dyrektorzy placówek oświatowych, a także przedstawiciele pierwszych absolwentów Aten Wałeckich. Honory gospodyni pełniła prezes Oddziału ZNP w Wałczu Jadwiga Grzonkowska.

Po zakończeniu ceremonii odsłonięcia pamiątkowej tablicy głos zabrał wicemarszałek Stanisław Wziątek, wyrażając słowa uznania i wielkiego szacunku dla wszystkich nauczycieli, którzy nieśli na Pomorzu kaganek oświaty, wprowadzali polską kulturę, język i tradycję.

Wiceprezes ZG ZNP Grzegorz Gruchlik podziękował pomysłodawcom i organizatorom za podjęcie i realizację inicjatywy, której celem jest zachowanie w pamięci tych ludzi i ich wysiłku.

Następnie uczestnicy zostali zaproszeni do Muzeum Ziemi Wałeckiej mieszczącego się w klasycystycznym dworku z początku XIX w. W zabytkowych salach odbył się wernisaż wystawy prezentującej historię tworzenia oświaty i struktur ZNP na Pomorzu Zachodnim.

Wystawa to niezwykła…

(…)

Cały artykuł – tylko w Głosie (nr 37-38, e-wydanie)Krystyna SkrzypczakPozostałe artykuły w numerze :

Sorry, no posts matched your criteria.