Awans zawodowy. Jeszcze o ważnych terminach i dokumentacji awansowej


Część II. Droga awansu bywa trudna. Często jednak występujące trudności są pokutą za awansowe grzechy. By pomóc dobiec do mety, zwrócę uwagę na najczęściej pojawiające się grzechy awansujących

W pierwszym odcinku cyklu poświęconego awansowym grzechom głównym zwróciłam uwagę na konsekwencje wynikające z braku systematyczności oraz przedstawiłam kilka zagadnień związanych z ważnymi terminami obowiązującymi nauczycieli starających się o awans (GN nr 14-15 z 7-14 marca br.). W tym odcinku kontynuuję wątek związany z awansowymi terminami.

 

Grzech 2.: Brak respektu dla terminów – cd.

Ile mamy czasu na złożenie wniosku o postępowanie kwalifikacyjne lub egzaminacyjne? Tę sprawę reguluje Karta Nauczyciela (art. 9d ust. 7):

Nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy składają wniosek o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego w roku uzyskania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu. Nauczyciel mianowany może złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego w okresie trzech lat od dnia otrzymania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu. W razie niedotrzymania terminów złożenia wniosków nauczyciele ci są obowiązani do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.

 

Myślę, że warto także przypomnieć o terminach administracyjnych związanych z procedurami uzyskiwania stopniu awansu.

W art. 9b ust. 3 i 3a Karty Nauczyciela czytamy:

  1. Nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do dnia 30 czerwca danego roku, właściwy organ, o którym mowa w ust. 4, wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 sierpnia danego roku.

3a. Nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do dnia 31 października danego roku, właściwy organ, o którym mowa w ust. 4, wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 grudnia danego roku.



(…)

 

Beata Rechnio-Kołodziej

ekspert z listy MEN

 

Więcej – GN nr 16-17 (e-wydanie)

 



Pozostałe artykuły w numerze 16-17/2021: