Casus. Potwierdzenie formy i treści zawarcia stosunku pracy w aktach osobowych


Formę nawiązania stosunku pracy (mianowanie lub umowa) można odtworzyć i potwierdzić na podstawie warunków ustalonych w art. 10 KN, jakie spełniał nauczyciel w chwili zatrudnienia

W szkołach, niestety, nie ma dobrej praktyki przeglądania swoich akt osobowych. Akt, na podstawie których nauczyciel potwierdza swój status, czyli przede wszystkim potwierdza, czy jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, czy mianowania. Z tego powodu np. w chwili rozwiązywania stosunku pracy nauczyciele bywają zaskakiwani informacją, że są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, mimo że sądzili, iż byli i są mianowani „od zawsze”. Nadal, na co dyrektorzy powinni zwracać szczególną uwagę, nauczyciele utożsamiają mianowanie będące formą zatrudnienia (nawiązania stosunku pracy) ze stopniem awansu na nauczyciela mianowanego.

 

Casus

„Jestem magistrem historii z przygotowaniem pedagogicznym i stopniem nauczyciela mianowanego. W oświacie pracuję 31 lat. W maju 2018 r. poprzedni dyrektor zaproponował mi obniżenie etatu do 15/18 na czas nieokreślony. Wyraziłam na to zgodę, ale kadrowa twierdzi, że nie ma tego na piśmie w aktach osobowych. Nowy dyrektor twierdzi, że w moich aktach osobowych jest umowa o pracę z 2005 r. zawarta na czas nieokreślony w pełnym wymiarze. To wtedy rozpoczęłam pracę w tej szkole. Dyrektor każe mi przedstawić jakiś dowód, że byłam mianowana. Ale jak mam to zrobić?!

Na przyszły rok szkolny 2021/2022 dyrektor zaproponował mi 7/18. Chyba będę musiała szukać pracy w innej placówce, ale po tylu latach pracy w tej szkole i w oświacie w ogóle chciałabym dostać sześciomiesięczną odprawę. Myślę jeszcze o ewentualnym przejściu w stan nieczynny i tu dyrektor mnie zaskoczył, bo powiedział, że jeżeli udowodnię, iż korzystałam z ograniczenia etatu, nie mogę przejść w stan nieczynny.”.

 



(…)

 

Teresa Konarska

 

Cały tekst – tylko w Głosie Nauczycielskim nr 16-17 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 16-17/2021: