Co z czwartym przedmiotem na egzaminie ósmoklasisty? Do Sejmu trafił projekt ustawy


Przesunięcie o rok wprowadzenia na egzaminie ósmoklasisty dodatkowego przedmiotu do wyboru zakłada projekt posłów KO. Ich zdaniem w warunkach pandemii nie powinno się fundować uczniom tego typu zmian

Zgodnie z projektem do 2022 r. na egzaminie ósmoklasisty uczniowie musieliby się zmierzyć tylko z dotychczasowymi przedmiotami, czyli z językiem polskim, matematyką oraz językiem obcym nowożytnym. Czwarty obligatoryjny przedmiot – do wyboru spośród następujących: biologia, chemia, fizyka, geografia, historia – obowiązywałby ósmoklasistów na egzaminie dopiero od 2023 r., a nie od przyszłego roku, jak przewidują dotychczasowe rozwiązania.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej, autorzy projektu nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe, uważają, że z uwagi na trudną sytuację w kraju związaną z pandemią, a także realizowane w Polsce od roku (z krótkimi przerwami) kształcenie zdalne „konieczne jest utrzymanie w następnym roku szkolnym obecnie obowiązujących zasad przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty”.

„Brak kontaktu z rówieśnikami i nauczycielami, ciągłe kwarantanny, stres wywołany niepewnością, niestandardowy format lekcji i wiele innych czynników w sposób znaczący odbija się na nauce i rozwoju dzieci. Wielu uczniów ma ogromne zaległości w realizacji podstawy programowej, które najprawdopodobniej przełożą się na wyniki egzaminu oraz będą miały duży wpływ na ich przyszłe kształcenie” – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.



(…)

 

Piotr Skura

 

Więcej – GN nr 16-17 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 16-17/2021: