Casus. Wymogi formalne przy udzielaniu urlopu bezpłatnego


Nauczyciel musi podać przyczynę, dla której chce skorzystać z urlopu bezpłatnego, natomiast inny pracownik szkoły może to zrobić, ale nie musi

Nauczyciele szkół feryjnych mogą skorzystać z urlopu wypoczynkowego (z wyjątkiem uzupełniającego) tylko w ferie, dlatego w trudnych, opresyjnych sytuacjach życiowych muszą skorzystać z urlopu bezpłatnego. Tracą staż i pieniądze. Pracownicy szkół niebędący nauczycielami korzystają z urlopu znacznie rzadziej, ale także bywają zainteresowani tą instytucją. Niestety, Karta w przypadku nauczycieli, jak i Kodeks pracy w przypadku innych pracowników nader skromnie, by nie powiedzieć lakonicznie, określają zasady udzielania tego urlopu.

 

Casus

„Prowadzę kadry w dużym zespole szkół i zwłaszcza dzisiaj, kiedy dużo osób chce skorzystać z krótkich urlopów bezpłatnych w związku z covidem, mam problemy z udzielaniem odpowiedzi na pytania, które stawiają mi zarówno nauczyciele, jak i pracownicy obsługi. Oto kilka z nich:

>> Czy nauczyciel musi uzasadniać, dlaczego chce wziąć urlop bezpłatny? Nauczycielka mówi, że nie musi się tłumaczyć w sytuacji, gdy ma do niego prawo.

>> Nikt nie potrafi udzielić mi konkretnej odpowiedzi, czy nauczyciel zatrudniony w niepełnym wymiarze ma prawo do urlopu bezpłatnego z innych przyczyn.

>> Czy w przypadku udzielenia urlopu bezpłatnego do miesiąca ten okres jest odliczany od stażu pracy?

Mam również kilka szczegółowych pytań dotyczących pracowników administracji i obsługi:

>> Pracownik jest dokładnie trzy miesiące na urlopie bezpłatnym, czy i kiedy można go odwołać w przypadku nagłej potrzeby (konserwator)?

>> Czy i w jakich proporcjach obniża się urlop wypoczynkowy pracownikom, którzy skorzystali w danym roku z urlopu bezpłatnego?

>> Czy można przenieść pracownika do innej szkoły w ramach urlopu bezpłatnego i na jakich zasadach? Czytałam w internecie o porozumieniu między zakładami pracy, ale dzisiaj to chyba już nie obowiązuje”.



(…)

 

Teresa Konarska

 

Cały tekst – GN nr 51-52 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 51-52/2021: