Pytania do eksperta. Zwrot za zakup okularów


Czy każdy pracownik, który na stanowisku pracy korzysta z komputera, może uzyskać dofinansowanie do zakupu okularów? Gdzie, w jakim dokumencie oraz jak ustalić i zapisać, ile czasu w ciągu dnia pracownik może pracować przy monitorze? (D.F., Kozienice)

Tak, każdy pracownik może uzyskać takie dofinansowanie, pod warunkiem jednak, że pracuje przy komputerze.

Warunki pracy przy komputerach określił minister pracy i polityki socjalnej w rozporządzeniu z 1 grudnia 1998 r., które stosuje się wobec wszystkich pracowników, w tym również praktykantów i stażystów, zatrudnionych przez pracodawcę na stanowisku, na którym w czasie pracy wykorzystują monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Przepisów wymienionego rozporządzenia nie stosuje się m.in. do:

>> systemów przenośnych nieprzeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy;

>> kalkulatorów, kas rejestrujących i innych urządzeń z małymi ekranami do prezentacji danych lub wyników pomiarów;

>> maszyn do pisania z wyświetlaczem ekranowym.

Pracodawca, organizując stanowiska pracy, na których wykorzystuje się ekrany monitorowe, powinien zapewnić minimalne wymagania w zakresie bhp, jak również ergonomii pracy, które określone zostały w załączniku do wyżej wymienionego rozporządzenia.

Ponadto do obowiązków pracodawcy należy w szczególności:

>> przeszkolenie pracowników w zakresie bhp;

>> zapewnienie pracownikom łączenia przemiennej pracy przy obsłudze monitora ekranowego z innymi rodzajami prac, które nie obciążają wzroku i wykonywane są w innych pozycjach ciała. Należy pamiętać, że pracownik zatrudniony przy komputerze może wykonywać tę pracę bez przerwy nie dłużej niż jedną godzinę, po której powinna nastąpić przerwa pięciominutowa wliczana do czasu pracy. Pracownik nie może kumulować pięciominutowych przerw i wykorzystywać ich łącznie, np. po czterech godzinach pracy;

>> zaopatrzenie pracowników w okulary korygujące wzrok zgodnie z zaleceniem lekarza. Oznacza to, że pracodawca zobowiązany jest do pokrycia kosztów zakupu okularów, których wysokość będzie uzależniona od wskazań lekarza przeprowadzającego profilaktyczne badania lekarskie. Wpływ na to będzie miał rodzaj szkieł, jak też oprawki okularowe, które mogą być plastikowe, metalowe o różnych kształtach czy wymiarach.

Do szkieł korygujących, których używanie może zalecić lekarz medycyny pracy na podstawie opinii lekarza okulisty należą:

>> mineralne sferyczne;

>> mineralne astygmatyczne;

>> organiczne sferyczne;

>> organiczne astygmatyczne.

Przepisy obowiązujące w tym zakresie nie określają, do jakiej wysokości koszt zakupu okularów powinien pokryć pracodawca. Tak więc wskazane jest określenie w zakładzie pracy kwoty, którą zwróci pracodawca pracownikowi za zakup okularów. Kwota ta może być określona przez pracodawcę w regulaminie pracy lub innym akcie prawa wewnątrzzakładowego.

Podstawa prawna

rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 r (Dz.U. nr 148 poz. 973)



Joanna Skrobisz

 

Więcej prawnych pytań i odpowiedzi – GN nr 51-52 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 51-52/2021: