Czerwona ekierka, symbol #Wolnej Szkoły, podbija media społecznościowe. To wyraz buntu przeciwko polityce Czarnka


Coraz więcej nauczycieli, rodziców, samorządowców i osób znanych publicznie włącza się w akcję Wolnej Szkoły i daje temu wyraz, zamieszczając w mediach społecznościowych swoje zdjęcia z czerwoną ekierką

Czerwona ekierka symbolizuje sprzeciw wobec niebezpiecznych zmian w oświacie forsowanych przez MEiN pod kierownictwem Przemysława Czarnka. „Pokaż wszystkim, że wspierasz akcję. Pobierz wzory naklejek oraz symbol kampanii do przypięcia na ubranie. Dodaj zdjęcie w tle na Facebooku. Pamiętaj też, by o akcji dać znać swoim bliskim i znajomym” – wezwali inicjatorzy Wolnej Szkoły. W akcję angażują się pojedyncze osoby i całe organizacje.

W ostatnich tygodniach Wolną Szkołę wsparli m.in. szef WOŚP Jurek Owsiak, reżyserka Agnieszka Holland, pisarz Mariusz Szczygieł, aktorki i aktorzy: Maria Seweryn, Maja Ostaszewska i Andrzej Chyra, Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka znana jako „Babka od histy” i laureatka Medalu Wolności Słowa, czy była kandydatka na RPO Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

W zawrotnym tempie rośnie też liczba sygnatariuszy apelu „Wolna szkoła! Nie partyjna!” – o wstrzymanie prac nad lex Czarnek.

Osoby, które włączają się w akcję, nie tylko pozują z ekierkami na Facebooku, niektóre na co dzień noszą wpinki z ekierką na ubraniach. Analogie do oporników noszonych przez opozycjonistów w czasach PRL-u nasuwają się same.

(…)Jarosław Karpiński

 

Cały tekst – tylko w Głosie (nr 37, także w formie e-wydania)Pozostałe artykuły w numerze 37/2021: