MZ zaniepokojone rozwojem pandemii. Apel do rodziców o szczepienie dzieci


W szkołach po trzech tygodniach kończy się akcja szczepień młodzieży od 12. roku życia. Niestety, liczba nowych przypadków koronawirusa zaczyna gwałtownie rosnąć, a kolejne szkoły obejmowane są kwarantanną

W poniedziałek 13 września br., kiedy oddawaliśmy ten numer Głosu do druku, służby sanitarne potwierdziły 269 nowych przypadków koronawirusa. To stosunkowo niewiele, zwłaszcza w porównaniu z rekordami w czasie trzeciej fali pandemii wiosną br. (po 25-30 tys. dziennych przypadków), ale dynamika przyrostu zakażeń wywołuje niepokój. – Jeśli porównamy to z poprzednim poniedziałkiem, to jest wzrost o 47 proc., co jest bardzo niepokojące – ocenił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w rozmowie z Polskim Radiem.

Ministerstwo Zdrowia obawia się też skutków wzrostu liczby hospitalizowanych osób. 13 września było ich już 704, a w ciągu doby przybyło 29 nowych pacjentów. – W większości są to osoby, które nie są zaszczepione, nie przyjęły żadnej dawki szczepionki – mówił Kraska.

MZ podaje, że wzrasta także liczba osób wymagających pobytu na oddziale intensywnej terapii. Prognozy resortu pokazują, że do końca miesiąca liczba hospitalizowanych może wzrosnąć do 1,3 tys. , a osób pod respiratorami – do 170.

 

(…)Piotr Skura

 

Cały tekst – tylko w Głosie (nr 37, także w formie e-wydania)Pozostałe artykuły w numerze 37/2021: