Joe Biden 46. prezydentem USA


Joe Biden zastąpi w styczniu 2021 r. Donalda Trumpa w Białym Domu. Pierwszą damą będzie Jill Biden, nauczycielka, a także wieloletnia działaczka związkowa!

Kandydat Demokratów zdobył w wyborach prezydenckich ok. 75 mln głosów wyborców (urzędujący prezydent Donald Trump zdobył ok. 70 mln głosów), co przełożyło się na ponad 270 głosów w kolegium elektorskim. A właśnie to oznacza, że Biden zostanie kolejnym prezydentem USA.

Joe Biden urodził się w 1942 r. w Scranton w Pensylwanii. Z wykształcenia jest prawnikiem, politologiem i historykiem. W latach 60. i 70. pracował jako adwokat. Karierę polityczną rozpoczął w 1972 r., z powodzeniem ubiegając się o miejsce w Senacie USA. Był wtedy jednym z najmłodszych polityków, którym kiedykolwiek udała się ta sztuka. W Senacie zasiadał aż do 2009 r., czyli do czasu nominacji na wiceprezydenta USA u boku Baracka Obamy.

Joe Biden od ponad 40 lat jest mężem dr Jill Biden, pedagożki oraz nauczycielki języka angielskiego i historii. Przyszła pierwsza dama pracuje z dziećmi z problemami emocjonalnymi.

(…)Piotr Skura

Więcej  – GN nr 46-47 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 46-47/2020: