Erasmus+ dostanie mniej pieniędzy, niż planowano


Edukacja, badania naukowe i zdrowie padły ofiarą negocjacji nad budżetem Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Kompromis między europejskimi przywódcami osiągnięto kosztem uczniów, nauczycieli i studentów

Po pięciu dniach żmudnych i trudnych negocjacji (17-21 lipca br.) kraje członkowskie UE uzgodniły zarówno pakiet pomocowy dla zmagającej się z pandemią gospodarki naszego kontynentu, jak i budżet Unii Europejskiej na kolejną siedmiolatkę (czyli lata 2021-2027).

Jak wynika z relacji europejskiej prasy, rozmowy zdominowały ostre kłótnie między zwolennikami oszczędności z krajów północnej Europy (to m.in. Holandia, Szwecja, Finlandia) a europejskim południem domagającym się silnego zastrzyku dla gospodarki kontynentu, która mierzy się ze skutkami pandemii.

Choć zza drzwi negocjacyjnych dochodziły pogłoski o zerwaniu rozmów, to ostatecznie przywódcom europejskim udało się osiągnąć kompromis. Niestety, nie obyło się bez ofiar.

(…)Piotr Skura

Więcej na ten temat– GN nr 31-32 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 31-32/2020:
Opis całego numeru: Nr 31-32/29 lipca-5 sierpnia 2020
Wydanie elektroniczne Głosu Nauczycielskiego można czytać na stronie ewydanie.glos.pl lub w aplikacji mobilnej na smartfon i tablet "Publico24 Newsstand" (dział "Wydarzenia i Opinie"), którą można pobrać tutaj: