Augustów. Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Okręgu Podlaskiego ZNP


Spotkanie delegatów to nie tylko czas wyborów związkowych władz, ale także podsumowania wydarzeń minionej kadencji i zastanowienia się, co dalej. Tak było również na okręgowej konferencji w Augustowie

Bezsprzecznie największym wydarzeniem minionej kadencji ZNP na Podlasiu były: spór zbiorowy zakończony masowym strajkiem pracowników oświaty w kwietniu br. oraz protesty związane z reformą oświaty.

– Strajkującym na terenie naszego województwa nie było łatwo, bo dominują tutaj zwolennicy partii rządzącej – mówił Andrzej Gryguć, prezes okręgu. Delegaci opowiadali, że biorący udział w proteście byli narażeni nie tylko na wrogość środowisk lokalnych, łącznie z… modlitwą „o opamiętanie nauczycieli”, którą odprawiał ksiądz w jednej z podlaskich parafii, ale także na brak wsparcia ze strony samorządów i niektórych dyrektorów placówek. Wiesław Nowak z Łomży ocenił, że decyzja o zawieszeniu strajku zapadła zbyt późno. – Kiedy się okazało, że egzaminy się odbędą, było już wiadomo, że nie wygramy – mówił.

– Czy trzeba było zawiesić strajk, kiedy „Solidarność” porozumiała się z rządem? – zastanawiała się Aleutyna Kołos, także z Łomży. – Szczerze mówiąc, nie wiem. Ale wiem, że w wielu szkołach członkowie „S” strajkowali razem z nami. To jest jeden z naszych sukcesów i trzeba o nim mówić.

(…)Anna Wojciechowska

Cały artykuł – GN nr 27-28 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 27-28/2019: