Bydgoszcz. Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Okręgu Kujawsko- Pomorskiego ZNP


Planowane zmiany w statucie ZNP oraz podsumowanie akcji strajkowej, w której wzięło udział ponad 90 proc. kujawsko-pomorskich placówek oświatowych – to tematy, które zdominowały konferencję w Bydgoszczy

Z wieloma wyzwaniami przyszło się zmierzyć w mijającej kadencji związkowym strukturom ZNP w Kujawsko-Pomorskiem. Jak wyliczał składający sprawozdanie prezes Jacek Kempski, były to m.in.: spadek nakładów na oświatę, likwidacja i komercjalizacja placówek, niestabilne prawo, dezorganizująca system reforma oraz zwolnienia nauczycieli. Na szczęście udało się znaleźć zatrudnienie dla większości członków ZNP, którzy stracili pracę.

Ogromnym organizacyjnym sukcesem kujawsko-pomorskiego środowiska oświatowego była mobilizacja w czasie kwietniowego strajku. Do referendów strajkowych przystąpiło prawie 92 proc. placówek w tym województwie, z czego 97 proc. opowiedziało się za strajkiem. I tyle też do strajku przystąpiło, co uczyniło z okręgu krajowego lidera, jeśli chodzi o odsetek protestujących placówek.

– Województwo kujawsko-pomorskie cały czas wiodło prym, jeśli chodzi o strajk, i składam za to ogromne podziękowania. Ta mobilizacja to ogromny kapitał, który udało się nam zgromadzić. Pozostaje pytanie, co z nim teraz zrobimy? – mówił goszczący na konferencji Sławomir Broniarz, prezes ZNP. Zaapelował o podjęcie rozmów o możliwej formie protestu od września oraz o zwracanie baczniejszej uwagi na swoje prawa w codziennej pracy. – Jak to jest, że do nauczyciela można napisać e-mail o 11 w nocy i oczekiwać natychmiastowej odpowiedzi? Ilu z nas w domu przygotowuje pomoce dydaktyczne na prywatnym sprzęcie? Przecież górnicy nie chodzą do pracy z własnymi narzędziami, to dlaczego my musimy? – mówił.

Zdaniem Jacka Kempskiego największym kapitałem kujawsko-pomorskiego ZNP są aktywni społecznicy, którym chce się pracować na rzecz innych. – Oni nie starają się być ludźmi sukcesu, ale są ludźmi wartości – podkreślał.

(…)



Anna Wojciechowska

Cały artykuł – GN nr 27-28 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 27-28/2019: