Nasza Tablica. Ruszają pierwsze wypłaty 500 zł


Społeczny Komitet „Wspieram Nauczycieli” zdecydował, że 8 lipca br. ruszają pierwsze wypłaty dla strajkujących. Najpierw zapomogi w wysokości 500 zł trafią do osób o dochodach poniżej 1 tys. zł brutto na osobę w rodzinie.

Ten fundusz powstał w kwietniu z myślą o niezrzeszonych pracownikach oświaty, którzy brali udział w strajku. Pieczę nad zgromadzonymi pieniędzmi sprawuje Społeczny Komitet „Wspieram Nauczycieli”. Zdecydował on na początku, że pomoc trafi do osób, które:

>> strajkowały minimum dziewięć dni;

>> nie dostały wynagrodzenia/rekompensaty za czas strajku;

>> znalazły się w trudnej sytuacji materialnej.

Do kogo trafią pieniądze

Na ostatnim spotkaniu 1 lipca br. Społeczny Komitet „Wspieram Nauczycieli” podjął pierwsze decyzje dotyczące wypłat zapomóg. Oto one:

>> komitet zdecydował, że wypłacana kwota wyniesie 500 zł (brutto);

>> pomoc otrzymają ci w najtrudniejszej sytuacji materialnej, a wypłaty zaczną się od tych, którzy mają najmniejsze dochody;

>> pierwsze wypłaty dla nauczycieli i nauczycielek oraz innych pracowników oświaty, którzy mają dochody poniżej 1000 zł brutto na osobę w rodzinie, rozpoczną się 8 lipca br.,

>> kolejno pieniądze dostaną osoby z dochodem do 1500 zł, 2000 zł itd., dopóki starczy pieniędzy.

Pomocy ciąg dalszy

Społeczny Komitet zadeklarował, że akcja pomocy dla nauczycieli będzie trwała dalej, także jesienią, i dlatego komitet nie zamyka konta funduszu strajkowego, na które cały czas można dokonywać wpłat. „Komitet deklaruje, że na miarę swoich sił i środków będzie wspierał walkę nauczycieli o godne zarobki i lepszą edukację” – napisano w oświadczeniu z 1 lipca br.

W oświadczeniu czytamy, że społeczny komitet dziękuje „Związkowi Nauczycielstwa Polskiego, który wykonał ogromną pracę organizacyjną przy obsłudze akcji społecznej pomocy nauczycielom i nauczycielkom. Jest to tym bardziej godne podkreślenia, że pomoc nie obejmuje członków Związku”.Więcej tekstów w “Naszej Tablicy” – GN nr 27-28 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 27-28/2019: