Łódź. Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Okręgu Łódzkiego ZNP


To był czas chaosu w oświacie zamiast zmian oczekiwanych przez środowisko. Związek przeciwstawiał się deprecjonowaniu zawodu nauczyciela. 25 czerwca br. Okręg Łódzki ZNP podsumował mijającą kadencję

Uchylić prawo stworzone przy okazji kwietniowego strajku, odnoszące się m.in. do zespołów egzaminacyjnych; umożliwić nauczycielom z kompensówkami pracę w szkole; walczyć o status zawodowy nauczycieli przedszkoli – to niektóre głosy z dyskusji programowej podczas Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej Okręgu Łódzkiego ZNP. Odbyła się ona 25 czerwca br. w Łodzi.

Marek Ćwiek, prezes okręgu, w sprawozdaniu z mijającej kadencji nawiązał do 1905 r. i zjazdu w Pilaszkowie, gdzie polscy nauczyciele powołali Związek Nauczycieli Ludowych, ponieważ wiedzieli, że w grupie dużo łatwiej i skuteczniej można walczyć o swoje prawa. – Ich następcy w ostatnich latach niejednokrotnie mogli się przekonać, co znaczy silny związek zawodowy i co stanowi o jego sile, zaś najdobitniej pokazał to tegoroczny kwietniowy strajk szkolny – mówił. Rozpoczęły go w województwie łódzkim 1253 placówki, tj. 87 proc. wszystkich i 21 tys. osób – 70 proc. pracowników oświaty. – To było dla nas niezwykle ważne doświadczenie, pokazało, że potrafimy się zjednoczyć i z determinacją walczyć o swoje prawa oraz dobrą edukację – podkreślił.

(…)



Halina Drachal

Cały artykuł – GN nr 27-28 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 27-28/2019: