Rozmowa. Liczy się skuteczność


Z dr. Andrzejem Gryguciem, prezesem Okręgu Podlaskiego ZNP, rozmawia Anna Wojciechowska

Co w minionej kadencji, pierwszej z Panem w roli prezesa, było największym sukcesem w pracy okręgu?

– Z naszej perspektywy było to dokończenie reformy strukturalnej Związku. Staramy się bowiem łączyć mniejsze oddziały w struktury międzygminne lub powiatowe. Dlaczego uważam, że to sukces? Ponieważ praca związkowa musi być skuteczna, a silne ogniwa są bardziej efektywne. Powinniśmy dostosować się w swojej pracy do obecnych realiów funkcjonowania Związku i szkoły w strukturach samorządu terytorialnego.

W Związku od lat toczy się dyskusja, czy oddziały powinny być bliżej swoich członków, nawet jeśli są małe, czy nieco dalej, ale silniejsze.

– Od zawsze byłem zwolennikiem silnych, samodzielnych finansowo i organizacyjnie oddziałów. Tę samodzielność rozumiem jako przynajmniej pół etatu, a najlepiej cały etat oddelegowania do pracy związkowej. Wtedy prezes może poświęcić swój czas na sprawy członków Związku – na dotarcie do nich, zaplanowanie i zrealizowanie różnych działań. Nie mniej ważna jest wydolność finansowa. Oddział, który liczy 20 osób, w niewielkim stopniu jest w stanie zorganizować cykliczne szkolenia czy udzielić pomocy finansowej swoim członkom – zapomogi, fundusz strajkowy itp. Rolą okręgu jest wytłumaczenie ludziom plusów i minusów poszczególnych rozwiązań oraz przekonanie ich do zmian na lepsze.

(…)Cały wywiad – GN nr 27-28 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 27-28/2019: