Żabnickie lato z rybką. Chodzi o integrację i zachowanie dziedzictwa regionalnego


W Żabnicy (20 km od Szczecina) miała miejsce w czerwcu br. ósma odsłona konkursu „Smaki ryb odrzańskich” w ramach organizowanej od 2012 r. imprezy znanej jako żabnickie lato z rybką

Pomysłodawcą żabnickiej imprezy jest prof. Bogdan Matławski. Organizatorom przyświeca kilka celów. Prof. Matławski wyjaśnia, że chodzi o integrację społeczności lokalnej, o przywrócenie wiary mieszkańców w to, że wspólnymi siłami można osiągnąć zamierzony cel. – Wystarczy tylko uwierzyć w swoje siły. I to się nam udało, bo impreza nabrała cykliczności – dodaje.

Ale nie mniej ważnym celem jest zachowanie etosu odrzańskiego rybaka łodziowego, zawodu będącego od lat na wyginięciu. – A jest to zawód wspaniały i szlachetny. Myśmy się w tej kulturze tu wychowywali. Dla mieszkańców Żabnicy rybacy ciągnący po Regalicy sieci (to nazwa wschodniego ramienia Odry, poniżej Szczecina Klucza aż do jeziora Dąbie – przyp. red.) i wybierający je, to obraz, który nas formował – mówi profesor.

I był wreszcie trzeci ważny aspekt tej imprezy. Międzyregionalny… – wiedziałem, że w Polsce jest druga Żabnica, miejscowość koło Węgierskiej Górki w województwie śląskim, w powiecie żywieckim. Zanim zaczęliśmy organizować nasze żabnickie lato z rybką, skontaktowałem się z panią sołtys Mirosławą Biegun i rozmawiając z nią, doszliśmy do wniosku, że byłoby dobrze, aby nasze dwie wspólnoty spotkały się ze sobą – opowiada Bogdan Matławski.

I tak, w 2012 r., przyjechała do Żabnicy nad Regalicą po raz pierwszy w historii obu miejscowości delegacja z żywiecczyzny ze swoim kołem gospodyń wiejskich. Górale z Żabnicy przyjeżdżają tutaj nadal.

Wszystko, co się dzieje na tej imprezie, związane jest z Odrą, Międzyodrzem (obszarem położonym w dolinie Dolnej Odry między dwiema odnogami tej rzeki: Odrą Zachodnią i Odrą Wschodnią, Regalicą), rybami oraz rybakami.

Imprezę rozpoczynają tradycyjnie uczniowie żabnickiej szkoły podstawowej ze specjalnie przygotowaną na tę okazję krótką scenką oraz piosenkami o Odrze.

(…)Leszek Wątróbski

Cały artykuł – GN nr 27-28 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 27-28/2019: