Już nie MEN, ale MEiN. Przemysław Czarnek na czele superresortu


Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ostatecznie przeszły do historii. Premier Mateusz Morawiecki postanowił zlikwidować oba resorty i powołać nowy

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie utworzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz zniesienia Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przepisy w tej sprawie już obowiązują, weszły w życie 1 stycznia br.

„Znosi się Ministerstwo Edukacji Narodowej. Znosi się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego” – to główne punkty tego dokumentu.

To oznacza, że niecałe trzy miesiące po mianowaniu Przemysława Czarnka szefem MEN oraz MNiSW oba resorty przeszły do historii. Ich połączenie w jeden superresort jest wynikiem przetasowań koalicyjnych między PiS i jego sojusznikami – Solidarną Polską oraz Porozumieniem. W rezultacie negocjacji między koalicjantami doszło w październiku 2020 r. do zmian w rządzie, a nowym ministrem odpowiadającym za edukację oraz szkolnictwo wyższe i naukę został Przemysław Czarnek, poseł PiS, profesor KUL i były wojewoda lubelski, znany z radykalnie prawicowych poglądów. Początkowo zachowano MEN i MNiSW, a Czarnek jako minister edukacji i nauki stanął na czele obu resortów.(…)

 

Krzysztof Trzciński

 

Więcej – GN nr 1-2 (e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 1-2/2021: